V Třinci-Gutech začíná stavba repliky dřevěného kostela

  12:08
Ten původní zapálili tři mladíci v létě 2017 a šli za to do vězení. Nejvyšší trest 9 let tehdy dostal muž, který celou akci vymyslel. Nejnižší trest 3, 5 roku odnětí svobody dostal mladík, který budovu zapálil. V době činu totiž ještě nebyl plnoletý. Osmiletý trest dostal řidič, který na místo činu všechny přivezl. Požár tehdy způsobil škodu za 20 milionů korun.

Kostel v Třinci - Gutech. Autor: Římskokatolická farnost Střítež | foto: Impuls.cz

Kostel byl z 16. století a měl proto i velkou historickou hodnotu. Práce na dřevěném třineckém svatostánku dnes začnou obnovou poškozených základů. Ty jediné se totiž po požáru zachovaly. Výstavba má dvouleté zpoždění, protože ji oddálila jednání s památkáři a hasiči. Ti až napotřetí schválili protipožární zabezpečení celého objektu. 

Začátkem června dorazí ke stavbě už předem připravené prkenné konstrukce. Tesařská firma je od loňského roku kompletuje v obci Hošťálková na Vsetínsku. Stavba dřevěné repliky vyjde ostravsko-opavské biskupství na 27 milionů korun. První bohoslužba by se v rekonstruovaném kostele Božího těla měla sloužit v příštím roce.

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls