Také senioři upoutání na lůžko mohou na skok do Londýna. Na výlet je vezme virtuální realita

  7:20
Stačí si nasadit virtuální brýle a vydat se na Šumavu, nebo i po Evropě. Starší lidé, kteří jsou umístěni v různých zařízeních a nemůžou sami cestovat, si tak třeba zavzpomínají díky projektu Kaleido na místa, která kdysi navštívili. Více o nevšedním zážitku hovořil pro deník Metro jeden z iniciátorů projektu Marek Háša.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Jak vás napadlo vytvořit Kaleido?
Připravil jsem ho společně s bratrem Filipem. Oba naši dědečci byli vášniví cestovatelé, jejich historky z výletů jsme slyšeli nesčetněkrát. S přibývajícím věkem jsme si všímali, jak jim cestování chybí, přestože sami byli ještě v poměrně dobré fyzické kondici. Proto, když jsme založili náš nový tým Flying Kale, se kterým chceme dlouhodobě zkvalitňovat zdravotní a sociální péči skrze nové technologie, napadla nás myšlenka dopřát zase babičkám a dědečkům ty krásné emoce spojené s cestováním, které už dlouho nemohli prožít.

Pro koho je projekt určen? Není lepší, když cestují senioři sami v reálném světě, pokud mohou?
Souhlasím. Dokud zdraví dovolí, nic se nevyrovná aktivnímu pohybu ve skutečném světě. Náš nástroj chce ale pomoci babičkám a dědečkům, kteří už se na žádné výlety nedostanou. Cílíme primárně na obyvatele domovů pro seniory, kteří jsou upoutáni na lůžko či křeslo a personál domovů ani jejich rodiny jim nejsou schopné dopřát vjemy z vnějšího světa v dostatečném množství. Ty jsou přitom zásadní pro udržení fyzické i psychické pohody.

Nenarážíte na to, že někteří senioři moderní technologie odmítají? Konzultujete případné použití a rizika s personálem domovů pro seniory a lékaři?
Stejně jako každá jiná nová technologie není virtuální realita vhodná pro každého. Například lidé s pokročilejší demencí by mohli být z takto sugestivního zážitku zmatení, což nechceme riskovat. Kaleido proto bude sloužit primárně lidem, kteří jsou v dobré psychické kondici. S aktivizačními pracovníky domovů jsme od začátku v kontaktu a zatím registrujeme hlavně nadšené reakce od nich i samotných seniorů, kteří se těší, že si vyzkouší něco nového. Máme i poradce z řad lékařů a odborníků na kognitivní schopnosti seniorů. Virtuální výlety budeme v návaznosti na jejich doporučení tvořit tak, aby byly seniorům, co se týče obsahu i formy, šité na míru a nepřinášely téměř žádné riziko nevolnosti.

Kam se můžou senioři například virtuálně podívat? A jak je náročné jedno takové místo připravit?
Rušné ulice Londýna, letní Amsterdam, výhledy na Šumavě, pláže Severního moře nebo malebné malostranské uličky v Praze. To je jen část z první vlny výletů, které chceme seniorům v domovech poskytnout. Tento rok budeme určitě lehce limitováni omezeními na hranicích. Máme ale kolegy v několika evropských zemích, takže se s nastalou situací popereme statečně. Jeden výlet vyžaduje přesun potřebné techniky, několik hodin natáčení 360° videí podle scénáře vytvořeného přesně podle potřeb a preferencí seniorů a následně náročný proces editace. Aby se člověk cítil virtuálním výletem pohlcen, musí být každý záběr kvalitně zpracován, což u 360° a zvláště 3D záběrů vyžaduje hodně času a dřiny.

Máte za sebou už testování v domově pro seniory Chodov, jak jejich klienti reagovali?
V únoru jsme poprvé vzali brýle pro virtuální realitu a cestovatelská videa do domova pro seniory. Tam jsme si ověřili, že virtuální výlety mohou babičkám a dědečkům zlepšovat dny a přinášet jim krásnou paletu pozitivních emocí. Testování pro nás bude klíčové hlavně během léta, kdy budeme celý nástroj dávat dohromady a připravovat na rozsáhlejší provoz v mnoha domovech po celém Česku. Cílem je poskytnout domovům efektivní nástroj pro individuální aktivizaci seniorů, který bude zpestřovat dny a přinášet radost.

Jak je to celé nákladné? Mohou si vybavení domovy pro seniory dovolit? Mají k tomu přispět peníze, které aktuálně vybíráte v crowdfundingové kampani?
Tvorba virtuálních výletů je poměrně nákladná záležitost. Náš aktivizační nástroj jsme navíc chtěli dál rozvíjet, přidávat nové interaktivní funkce, dodávat pravidelně výlety z nových lokací. Původní plán proto byl realizovat Kaleido formou programu s placeným členstvím, abychom mohli nástroj zlepšovat. S nástupem pandemie jsme se ale rozhodli domovům pomoci a naši hlavní hodnotu doručit skrze charitativní projekt zcela bezplatně. Pokud se podaří dotáhnout naši kampaň do zdárného konce, dostane od nás až padesát domovů po celé České republice brýle pro virtuální realitu a v nich nahrané virtuální výlety i se zaškolením a technickou podporou.

Autor: Pavel Urban. deník METRO