Od ledna bude platit nová úprava úhrad za zdravotnické pomůcky

  9:19
Nová úprava úhrad zdravotnických prostředků z pojištění vejde v platnost už v lednu 2019. Novela, která podle vlády zabrání výraznému nárůstu spoluúčasti pacientů o více než miliardu korun, podepsal prezident Miloš Zeman. Od přespříštího roku zavede předloha i hranici na doplatky za léky pro invalidní důchodce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vyšší účast hrozila u zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz kvůli tomu, že předchozí úhradová pravidla zrušil ke konci letošního roku Ústavní soud. Podle vlády by měla nová úprava od ledna lidem ušetřit na spoluúčasti stamiliony korun, více pomůcek bude bez doplatků.

Po sněmovních úpravách sníží novela výdaje za léky některým invalidům. Invalidní důchodci s invaliditou třetího stupně a invalidé s uznanou invaliditou ve druhém a třetím stupni, kterým úřady nepřiznaly penzi kvůli krátké době pojištění, by neměli od roku 2020 vydat na doplatcích více než 500 korun ročně. V současné době spadají do tohoto limitu pouze senioři starší 70 let.

Zdravotnickými prostředky se rozumí různé výrobky od obvazů a vatových tamponů přes kompresní punčochy, ortézy, berle, chodítka a protézy, brýle, paruky, pomůcky pro diabetiky a naslouchátka až po vozíky pro handicapované. Zrušená část zákona stanovila úhradu 75 procent ceny nejméně ekonomicky náročné varianty, kterou stanoví zdravotní pojišťovny.

U Ústavního zákona ji napadla skupina senátorů, protože podle nich systém umožňoval pojišťovnám, aby si samy určovaly, jestli a v jaké výši pomůcku uhradí. Tím podle senátorů zasahovaly do práv pojištěnců i výrobců pomůcek. Podle soudu to bylo v rozporu s právem na bezplatnou zdravotní péči.

Základní parametry si nově stanoví přímo výrobci s tím, že svůj produkt zařadí do skupiny výrobků. Peníze, které lidé ušetří, se mají v budoucnu vrátit z veřejného zdravotního pojištění. Nastavení limitů má ale stejnou částku ušetřit.

Přílohou novely je aktualizovaný seznam zdravotnických prostředků, ve kterém jsou pro jednotlivé skupiny stanoveny úhradové hranice a další podmínky. Nové zdravotnické prostředky by měly být do systému úhrad zařazovány každý měsíc, nikoli jen jednou za půl roku. Pacienti by se tak díky tomu měli dostat ke svým zdravotnickým pomůckám rychleji.

Zařazování nových prostředků budou navrhovat přímo jejich výrobci, stát bude řešit jen chyby, které mohou upozornit zdravotní pojišťovny, konkurenci nebo Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že jich budou nejvýše jednotky procent. Úspory si úřad slibuje od pravidelných revizí cen jednotlivých kategorií.