Národ chatařů zažívá renesanci!

  10:26
Češi mají o chalupaření větší zájem než před pandemií. Poptávka po rekreačních objektech vzrostla o 20 procent.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Za zvýšený zájem může podle realitního makléře Jana Martiny několik aspektů. Zájem o chaty a chalupy se zvyšoval už v předchozích letech. Teď navíc začíná chalupářská sezóna a poptávku umocnila v posledních měsících také koronavirová pandemie a omezení související s plánovaním dovolené v cizině. „Lidé mají obavu z cestování do zahraničí. Řekli si, místo toho, abychom jeli do zahraničí a utratili hodně peněz za drahou dovolenou, tak pořídíme chatu“, vysvětluje realitní makléř Martina. 

Na začínající letní sezónu se také rapidně zvýšila poptávka po takzvaných nájemných chalupách. Impulsu to řekl jednatel firmy zprostředkovávající krátkodobé pronájmy chat Marek Maisner. „Ten zvýšený zájem byl hlavně duben a květen. Teď momentálně máme skoro vyprodáno“, říká Maisner. Na jeho portálu přitom nabízí téměř čtyři stovky chalup v Česku i na Slovensku. Zákazníci mají podle Maisnera největší zájem o objekty s větší kapacitou osob. To proto, aby si objekt mohly pronajmout třeba dvě rodiny. Lidé upřednostňují také domy s velkou zahradou, dětským hřištěm, venkovním posezením a grilem. „Většinou chtějí, aby se dal udělat oheň. Prostě chtějí ty věci, které nemají doma“, dodává Marek Maisner.

Nejvíce chat a chalup je podle statistik ve Středočeském kraji. V současné době je podle realitních kanceláří největší zájem o objekty poblíž velkých aglomerací. Na dračku jdou také chalupy v horských oblastech, nebo v okolí rybníků, například na Třeboňsku.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls