Loňský rok byl nejteplejším za více než půl století

  10:01
Rok 2018 byl v Česku nejteplejším od roku 1961. Průměrná teplota 9,6 stupně Celsia byla o 1,7 stupně vyšší, než je dlouhodobý normál. Výsledky vyplývají z předběžných údajů, které na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejteplejšími byly doposud roky 2014 a 2015 s průměrnou teplotou 9,4 stupně Celsia.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Kromě února a března byly všechny měsíce roku 2018 teplotně nad normálem, který meteorologové počítají z let 1981 až 2010. Duben a květen byly dokonce teplotně mimořádně nadnormální a šlo o nejteplejší duben respektive květen zaznamenaný na českém území od roku 1961. Měsíce leden, červen a srpen pak meteorologové hodnotí jako silně nadnormální.

Nejvyšší odchylka průměrné měsíční teploty od normálu byla v loňském roce zaznamenána právě v dubnu, a to 4,8 stupně. Teploty na některých místech republiky se totiž už v dubnu přiblížily k tropické třicítce.

Nejteplejším dnem roku 2018 byl podle dostupných údajů 1. srpen, a to v Řeži u Prahy, kde tehdy rtuť vystoupala na rovných 38 stupňů Celsia. Naopak nejnižší teplota činila minus 28,8 stupně a byla naměřena 28. února na stanici Jelení na Karlovarsku mimo síť spravovanou ČHMÚ.

Zatímco průměrné teploty byly v loňském roce mimořádně vysoké, úhrn srážek oproti nim značně poklesl. Po devět měsíců byl pod dlouhodobým normálem za roky 1981 až 2010. Například v únoru a listopadu se dokonce propadl zhruba na třetinu dlouhodobého průměru a v dalších třech měsících byl na méně než polovině normálu.