Hrady a zámky už brzo otevřou svoje komnaty

  10:01
Do vnitřních prostor se návštěvníci dostanou od pondělí 25. května. Přípravy na letní sezónu proto během tohoto víkendu vrcholí.

Zámek Lednice | foto: Impuls.cz

Například na jihočeském hradu a zámku Český Krumlov je už teď přístupných všech pět nádvoří. Kromě toho mohou turisté navštívit také zámecké zahrady o rozloze deseti hektarů. Vnitřní prostory zámku se otevřou, tak jako na jiných místech, až v pondělí. Návštěvníkům tu průvodci slibují prohlídkové trasy se spoustou zajímavých informací, říká kastelán Pavel Slavko. „Areál zámku Český Krumlov má připraveno osm prohlídkových expozic. A potom další dvě doplňující galerie.“ 

Díky dvouměsíčním koronavirovým „prázdninám“ měly některé hrady také příležitost udělat větší rekonstrukce. To je případ i hradu Český Šternberk, který se nachází v údolí řeky Sázavy nedaleko Benešova. Tamní kastelánka Zuzana Míková Impulsu řekla, že v některých komnatách se budou návštěvníci procházet po nových podlahách. „Máme také nově zrestaurovanou kapli Sv. Šebestiána“, a podle kastelánky stojí rozhodně za návštěvu. Zároveň dodává, že už během víkendu je možné posedět v zámecké kavárně nebo si nakoupit suvenýry v malém obchůdku na nádvoří. 

Davy turistů očekává také jihomoravský zámek Lednice. Ten má zatím otevřené pouze exteriéry a zahrady. Od pondělí už bude možné vyrazit na několik prohlídkových tras. „První a druhý okru nabídne návštěvníkům také speciální překvapení“, popisuje kastelánka Ivana Holásková. O co se bude jednat, to samozřejmě neprozradila. Některé části areálu budou v Lednici zavřené i po 25. květnu, říká kastelánka. „Podzemí zámku a minaret otevřít nemůžeme, protože tam nejsme schopni dodržet omezené počty ve skupinách,“ vysvětluje Holásková. Podle ní budou s návštěvou těchto míst muset lidé počkat až do úplného zrušení veškerých bezpečnostních opatření. 

Na hradech a zámcích je také potřeba dodržovat přísnější hygienická pravidla. Samozřejmostí bude například nošení roušek ve vnitřních prostorách a používání dezinfekce. Prohlídky se budou až do odvolání konat ve skupinách po patnácti, maximálně dvaceti osobách.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 


Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls