Boj se suchem má konkrétní obrysy, chlubí se politici

  7:10
Neustálé výzvy k boji proti suchu vybičovaly zákonodárce ke konkrétním změnám. Zemědělský výbor poslal do schvalovacího procesu novelu vodního zákona a další návrhy usnadňující změny v krajině. Rychleji se můžou budovat například malé rybníky.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Kdo by chtěl vybudovat malý rybník, měl by podle návrhu usnadněnou cestu. Nově by totiž stavba takovéto vodní plochy nepodléhala stavebnímu řízení. „Dále se podařilo vyjmout remízky a další krajinné prvky zadržující vodu z povinnosti platit daň z nemovitosti,“ prohlásil předseda zemědělského výboru Sněmovny Jaroslav Faltýnek

Novela vodního zákona má pak zajistit, aby zemědělci neplatili za zavlažování. „Řadu těchto úprav projednávaly výbory v období, kdy byl hlavním tématem koronavirus. Na veřejnost se tak nedostaly výsledky jednání,“ dodal Faltýnek s tím, že je nutné teď práci výboru prodat.

K tomu se přidal i ministr zemědělství Miroslav Toman, který shrnul, co už se v boji se suchem povedlo udělat. „Za rok se v Česku vybudovalo 400 rybníků a podporu získalo přes 130 projektů na zavlažování celkem 17 hektarů zemědělské plochy.“

Ministr zemědělství ještě prohlásil, že se pokusí prosadit ústavní ochranu pitné vody. Mělo by to například pomoci zamezit ohrožení jejích zdrojů jinou aktivitou. Voda má díky tomu dostat přednost i před podnikatelskými zájmy. Už o tom mluvil s řadou klubů. „Teď sbírám připomínky, abychom je zapracovali, a aby bylo možné prosadit zákon napříč politickým spektrem. Vodu potřebujeme všichni, odmítám tedy politické šarvátky o to, který tábor změnu prosadí.“