Na pastvině nedaleko Plzně ležel mrtvý beran, podle stop ho zabil vlk

  16:00
Problém s divokými vlky, kteří na Šumavě decimují stáda hospodářských zvířat, poznali nedávno i farmáři ve Vochově nedaleko Plzně. Vlk tam přeskočil plot a zabil nejsilnějšího berana. Podle odborníků se jednalo o migrujícího vlka, který opustil smečku, aby založil novou.

Farmáři ve Vochově nedaleko Plzně přišli o nejsilnějšího berana. Zabil ho vlk. | foto: Helena Písaříková

Biofarma funguje ve Vochově zhruba pět let. Za tu dobu se farmářům nikdy nic podobného nestalo. Nechtělo se jim proto věřit, že jednoho z největších beranů ve stádě zabil vlk.

Fotogalerie

„Chováme ovci vřesovou. Má hustou vlnu, takže na první pohled nebylo vůbec jasné, co se beranovi stalo. Proto jsme také přivolali policisty,“ řekla farmářka Helena Písaříková a dodala, že beran ležel v rohu ohrady.

Přivolaní policisté na místě zjistili, že úhyn berana nezpůsobil člověk, ale zvíře.

Nešťastnou událost, o které informoval server Qap.cz, tak chovatelé řešili jak s myslivci, tak s veterinářem. Přestože myslivci zpočátku tvrdili, že se o vlka nemohlo v žádném případě jednat, ještě tak o rysa, později se ukázalo, že šelma skočila zvířeti na krk a zardousila ho. Přesně tak, jak to dělá vlk. Navíc po něm v ohradě zůstala v mrazivém počasí stopa.

„Ovce vřesová je křížená s muflonem, ale vlk v podstatě o maso zájem neměl. Beranovi rozpáral břicho a sežral vnitřnosti,“ popsala Písaříková.

Dodala, že pastvinu obepíná drátěná ohrada. Nyní chovatelé zvažují, že do jejího zabezpečení investují další peníze. 

„Zkusíme natáhnout elektrický drát, ale nevím, jestli to pomůže. Aby se vlk dostal k beranovi, musel přeskočit 1,2 metru vysokou ohradu. Údajně překoná i vyšší,“ dodala farmářka s tím, že doufá, že řádění vlka se už nebude opakovat.

Případ řešil také odbor životního prostředí krajského úřadu. „Způsob, jakým došlo k napadení, naznačuje, že se s velkou pravděpodobností skutečně jednalo o vlka. Majitelku jsme informovali o tom, že si může požádat o náhradu škod, kterou jim šelma způsobila,“ řekla mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Alena Marešová.

Autor: