Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

  16:24
Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na její zahradě psa, a když žena chtěla šelmu vyplašit, zaútočila i na ni. Pokousala jí obě ruce a nohu.

Šestapadesátiletá paní Jitka se u obce Studánka stará o zvířata v nouzi. Nyní pečuje o asi čtyřicet psů. Původně se domnívala, že se dnes ráno na její zahradě začali rvát dva z jejích svěřenců. 

Aby rvačce zabránila, vstoupila mezi ně. Jak se ukázalo, druhým zvířetem nebyl pes, ale jezevec. Ten na ženu okamžitě zaútočil.

„Pokousal mě na obou rukou a na noze v oblasti Achillovy paty. Mám vyrvané kusy masa. Přijela pro mne záchranná služba a odvezla na ošetření do Stodské nemocnice,“ vypráví žena.

„Hlavně, že se nestalo nic psům. Ti menší byli ještě zavření. Jezevec se cítil ohrožený, proto zaútočil. Je to divoké zvíře. Kousl i zedníka, který mi tady pomáhá. Ten ale měl kalhoty, tak dopadl lépe než já,“ vysvětluje žena a dodává, že jezevec pak útočil úplně na všechny a všechno, co se hýbalo.

„Nemohli jsme čekat, až přijede policie a odstřelí ho. Prostě ho zedník vzal rýčem a zvíře zlikvidoval,“ dodala žena.

Přiznala, že zranění jsou bolestivá a po útoku je vyčerpaná. „Z nohy mi teče krev, musím pořád ležet. Lékaři mi rány nezašili, musím každý den na převazy,“ uzavřela žena s tím, že čeká na výsledky vyšetření, zda zvíře nemělo vzteklinu.

Není běžné, aby jezevec sám od sebe útočil

Přivolaní policisté případ zaevidovali. „K žádnému protiprávnímu jednání nedošlo,“ sdělila mluvčí Dagmar Jiroušková.

Podle Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů v Plzni není běžné, aby jezevec sám od sebe zaútočil.

„Buď byl bezprostředně ohrožen, to znamená, že ho někdo, v tomto případě pes, vyrušil a on se začal bránit. Nebo šlo o šelmu uměle odchovanou, či útočil z důvody nákazy nebo nějakého poranění,“ vysvětlil. Dodal, že v tomto případě postupovali napadení lidé dobře, protože jim zvíře neuteklo.

„Pokud vás kousne třeba pes, kočka, fretka, netopýr, musí se zvíře utratit a zjistit, zda nemá vzteklinu. To se provádí vyšetřením mozkové tkáně,“ dodal Makoň. Uvedený postup se ale samozřejmě nevztahuje na očkované psy s dokladem o očkování.

Autor: