Ohlídá seniory a provede turisty, ukazuje testování 5G sítě v praxi

  13:00
Telemedicína, sociální sféra, turistika a školství. To jsou hlavní oblasti, kde se prosazují 5G sítě v Jeseníku. Sídlo nejsevernějšího okresu kraje má za sebou první rok od spuštění projektu, kterým si stát v pěti městech ověřuje, jak se nejmodernější technologie mohou uplatnit v běžném životě.

ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

„Zavedení mobilních sítí páté generace 5G sice vzbuzovalo obavy, brzy se však ukázalo, že Jeseník se inovací nebojí,“ vyzdvihla mluvčí projektu Veronika Nováková.

Praktičtí lékaři oceňují možnost virtuální konzultace zdravotního stavu svých pacientů. 

„Na Jesenicku ubývá odborných lékařů i praktiků. Využití 5G sítí je cesta, jak tento problém alespoň trochu zmírnit,“ říká jesenický praktický lékař Karel Slováček, který se zapojil do přípravy medicínské složky projektu.

Rychlé internetové připojení dokáže najednou přenášet velké množství dat, což je podle autorů projektu nezbytné.

 „Máme za sebou sérii konzultací, videokonferencí se záchranáři, nemocnicemi, laboratořemi, odbornými lékaři, praktiky,“ popsal Slováček.

Cílem podle něj je najít model, který by umožnil konzultace zdravotního stavu v online prostoru, aby se eliminovaly leckdy zbytečné cesty pacientů na odborná pracoviště například ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Telemedicína umožní konzultace na dálku

Konzultace by měly být ukončeny v listopadu. „V příštím roce chceme spustit zkušební provoz,“ dodal.

Telemedicína by měla fungovat v několika rovinách. Lékař se může ze své ordinace spojit s telekonziliem a konzultovat léčbu se specialistou. Samozřejmostí bude sdílení laboratorních výsledků a jiných dokumentů. 

Projekt počítá také se zapojením záchranky, která by měla mít informace už v době jízdy na místo. Velký přínos mohou mít 5G sítě také v péči o staré lidi. „Domovy seniorů mohou být monitorované, a podchytit tak pády nebo bezvědomí klientů,“ popsala Nováková.

Aplikace pro taxikáře

V praxi už nyní slouží penzistům aplikace jesenického rodáka Tomáše Poskera Oscar Senior. Jde o zvýhodněnou taxislužbu, která je odveze k lékaři, na nákupy nebo nabídne videorozhovor s blízkými. 

Původně měl Jeseník vlastní auto s řidičem. Takový provoz byl ale dost nákladný a navíc si senioři museli objednávat zlevněné jízdy aspoň den dopředu, nebo čekat, až se taxi uvolní. 

„Díky aplikaci jsme schopni do projektu zapojit místní taxikáře,“ vysvětlil Posker. Město tak ušetří část nákladů na provoz. Taxikáři mohou mít práci i přes den, kdy nejsou tak využití. Důchodci si objednají jízdu kdykoli.

Po atrakcích provede holografický průvodce

Do prací na využití 5G sítí se zapojili také jeseničtí muzejníci. „Hodně zajímavá může být mobilní aplikace, která návštěvníky zavede na atraktivní místa, kde by je mohl doprovázet holografický průvodce,“ nastínil ředitel Vlastivědného muzea Pavel Rušar.

Být technologicky na výši chtějí i školy. „Plánujeme 5G sítě využít při výuce létání dronů, aby například mohly hlídat objekty. Ve výuce robotiky nám pomůže ovládat roboty na dálku. Pro tyto aplikace je nezbytný přenos velkého množství dat,“ vysvětlil ředitel jesenické průmyslovky Martin Viterna.

Podpora vývoje aplikací využívajících sítě nové generace patří mezi priority ministerstva průmyslu a obchodu. „Jsme proto rádi, že v České republice vzniká mnoho zajímavých inovací i v oblasti rozšířené a virtuální reality,“ sdělil náměstek ministra průmyslu Petr Očko.