VIDEO: Na vrchol Červeného kostela usadili novou věžičku

  12:06
Vědecká knihovna v Olomouci se připravuje na vznik nového společenského a kulturního centra v objektu evangelického Červeného kostela. Dělníci na špičku stavby nyní dosadili věžičku, jejímž autorem je olomoucký sochař Jan Dostál.

Takzvaný sanktusník se na střechu Červeného kostela vrátil po téměř čtyřech měsících. „Ve zcela novém hávu,“ uvedla mluvčí Vědecké knihovny Olomouc Michaela Heloňová.

Věžička se podle ní dočkala vůbec první renovace od stavby kostela. „Sanktusník má nyní opravenou konstrukci, dočkal se nového měděného pláště, nové makovice a také zcela nových ozdobných prvků z nerezu. Pokud vám prvky něco připomínají, tak jejich autorem je sochař Jan Dostál, jehož Vetřelec číhá na římse v Šemberově ulici,“ uvedla mluvčí.

Původně německý evangelický kostel postavený v roce 1902 byl za komunistického režimu odsvěcen a pak se stal skladem knih.

Nynější rozsáhlé opravy, jejichž součástí je třeba rekonstrukce omítek a podlah, obnova fasády, zpevnění obvodových základů či úpravy venkovního prostranství, mají být dokončeny příští rok.

Budově se díky opravám vrátí více z původní podoby a rovněž to umožní, aby nově sloužila pro kulturní a společenské účely jako veřejná čtení, koncerty, přednášky či výstavy. Kapacita prostor bude až 271 lidí.

Součástí projektu za více než 140 milionů korun je i stavba nového objektu, který s kostelem propojí stávající budovu Vědecké knihovny. Bude zde umístěna recepce, kavárna, informační centrum a potřebná zázemí, například toalety či šatny. 

28. května 2021

Autor: