iDNES.cz

Mluvit se má o svobodě, ne o Babišovi. Přerov omezil projevy na oslavách

  4:54
Vedení přerovské radnice rozhodlo, že na oslavách 30 let od sametové revoluce vystoupí jen dva řečníci včetně současného primátora z ANO. On sám krok vysvětluje tím, že nechce z akce protivládní demonstraci. Původně chtěl totiž vystoupit i disident Vladimír Hučín s kritickým projevem na adresu premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše.
Demonstrace proti Andreji Babišovi na Malinovského náměstí v Brně.

ilustrační snímek | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Podle primátora chce vedení města oslavu pojmout jako vzpomínkovou akci, na které se nebude řešit současná politika.

„Tato akce je tradičně pořádána jako vzpomínková k výročí 17. listopadu, nikoli jako akce, kde by lidé měli prezentovat svoje vlastní politické názory a měnit ji na protivládní demonstraci,“ napsal Měřínský na svůj facebookový profil.

Rozhodnutí o účasti pouze dvou řečníků - druhým bude první porevoluční starosta města Petr Dutko - podle něj nevzniklo kvůli Hučínovi.

„To není kvůli němu. My jen nechceme, aby se ta vzpomínková akce zvrhla v nějaké shromáždění, kde budou lidé propagovat své politické názory. Budou tam pouze dva řečníci, u kterých máme jistotu, že ta akce zneužita nebude,“ zopakoval Měřínský pro MF DNES.

Zároveň však přiznal, že to byl právě Hučín, který dopředu avizoval, že chce kriticky hovořit o současné vládě premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Nechce mluvit o demokracii, chce mluvit o panu Babišovi. To není akce, aby se mluvilo o Babišovi, to je akce, aby se mluvilo o svobodě a demokracii,“ uvedl Měřínský.

Na Facebooku nicméně k posledním událostem také uvedl: „Je ironií této doby, že snaha pro dodržování pravidel je úzkou skupinou držitelů jediné pravdy prezentována jako netolerance, privatizace těchto oslav a ohrožení demokracie. Dle mého soudu ohrožení demokracie naopak nastane, až si necháme touto skupinou diktovat, co máme považovat za správné, co máme dělat a jak se chovat.“

Babiš v čele vlády mi vadí, uděláme jinou akci, říká Hučín

Bývalý disident Hučín, který měl na akci zastupovat Konfederaci politických vězňů, je k rozhodnutí radnice kritický.

„Já si myslím, že pan primátor neudělal dobře. Je přece normální, že 17. listopadu se vyjadřují ti, kteří tím předchozím režimem byli postižení,“ hodnotí a dodává, že kromě jediného roku doposud hovořil na všech předchozích výročích.

„Mně prostě vadí, že máme v čele vlády Andreje Babiše. Nám v konfederaci se to nelíbí a dáváme to najevo,“ řekl.

Zároveň avizoval, že má v plánu náhradní akci 15. listopadu. S tím podle Měřínského nemá vedení města problém.

Podle přerovské opozice je z rozhodnutí radnice, kvůli kterému se ke slovu nedostanou ani další spolky shromažďující pamětníky, patrný strach vládnoucího hnutí ANO.

„Přijde mi to jako příliš inscenované představení a cítím v tom jistou dávku strachu, která 30 let po revoluci není namístě,“ říká opoziční zastupitel Jan Horký (Společně pro Přerov a Piráti).

Autor:
zpět na článek