Opravený Červený kostel v Olomouci probudí hudba, přednášky i vůně kávy

  12:52
Vědecká knihovna v Olomouci se rychle připravuje na vznik nového společenského a kulturního centra, který dělníci dostavují v objektu evangelického Červeného kostela. Jedna z dominant Olomouce již plánuje datum otevření.

Přestavba Červeného kostela v Olomouci se chýlí ke konci. Dělníci nyní uvnitř objektu obnovují truhlářské výrobky. | foto: Olomoucký kraj

Červený kostel v Olomouci léta využívala vědecká knihovna jako sklad knih a budova tak dlouho nebyla přístupná veřejnosti.

„To se ale brzy změní. Dělníci dokončují rekonstrukci, kterou začali na podzim 2020. Krásy kostela si bude moci od 17. května prohlédnout kdokoli, třeba během různých společenských akcí,“ popsala Alena Minxová, mluvčí hejtmanství.

Architekt Miroslav Pospíšil navrhl kostel přestavět na nové kulturní centrum. „Koncerty, přednášky, semináře, autorská čtení nebo třeba popíjení kávy při pohledu na otevřenou knihovnu. To vše budeme mít možnost už v polovině května v kostele zažívat,“ popsal Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

„Je důležité kulturu vytvářet, starat se o ni a rozvíjet ji. Přesně to se díky opravě a zpřístupnění Červeného kostela bude dít, a za to jsem velmi rád,“ dodal hejtman.

Olomoucký kraj, který je majitelem kostela, zaplatil za rekonstrukci bezmála sto sedmdesát milionů korun. Velkou část nákladů pokryla dotace Ministerstva kultury ve výši necelých sto třicet tři milionů korun.

Kraj přesouvá akce do kostela

„Jsem rád, že jsme od ministerstva dotaci obdrželi. Vědecká knihovna získá reprezentativní prostory, které využije i Olomoucký kraj. Do kostela přesuneme řadu našich akcí, jako například předávání různých ocenění. V regionu díky tomu vznikne další významný kulturní stánek,“ dodal Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.

Schránka ve věži kostela skrývala hlavně noviny, počítačová disketa chyběla

Největší díl práce stavebníci podnikli loni. „Vybudovali horní foyer a zrekonstruovali navazující části budovy Vědecké knihovny v Olomouci. Dále opravili střechy věže, sakristie a další části interiéru. Objekt zvenku kompletně očistili, opravili fasádu a nainstalovali umělecko kovářské prvky, například nový kříž s trnovou korunou a devítikilovým křišťálem od olomouckého sochaře Jana Dostála. Nyní řemeslníci dokončují venkovní úpravy, interiéry moderní přístavby a obnovují truhlářské výrobky,“ přiblížila mluvčí.

Vědecká knihovna v Olomouci, která nyní kostel provozuje, navíc chystá několikadenní festival, kterým slavnostně zahájí provoz objektu.

„V kostele bude například číst spisovatelka Alena Mornštajnová a fotograf Jindřich Štreit v něm vystaví své snímky. Vystoupí v něm také herci Moravského divadla Olomouc a muzikanti Moravské filharmonie Olomouc,“ upřesnila mluvčí.

29. listopadu 2021

Autor: