Rodiče šetří, radnice proto přispěje dětem na kroužky. Každému dá tisícovku

  10:48
Tisíc korun na sportovní a volnočasové aktivity daruje Slezská Ostrava každému dítěti z tohoto městského obvodu. Radnice tak chce podpořit zdraví a rozvoj dětí a zároveň pomoci spolkům a organizacím, které tyto aktivity nabízejí. Celkem rozdá až čtyři miliony korun.

Díky projektu budou mít rodiče příležitost zařídit dětem mimoškolní aktivity levněji. Projekt, na němž radnice spolupracuje se systémem Corrency, se tento rok uskuteční ve dvou etapách - od května do července a od srpna do listopadu.

Právě kroužky dětí totiž bývají to, na čem se rodiče v případě nutnosti snaží ušetřit. „Vnímáme, že s ohledem na aktuální ceny energií nebo potravin začínají rodiny šetřit. Rozhodli jsme se proto dát rodičům možnost uspořit v rodinném rozpočtu a zajistit dětem volnočasové a mimoškolní aktivity výhodněji,“ okomentoval starosta Slezské Ostravy Richard Vereš.

Půlka za correnty, zbytek v korunách. Části Prahy rozdávají virtuální měnu

Do projektu se mohou přihlásit rodiče všech dětí s trvalým pobytem ve Slezské Ostravě a spolky a organizace, jež nabízí volnočasové aktivity na celém území Ostravy. Rodiče pak mohou finanční dar uplatnit přes elektronické Corrency u všech zaregistrovaných provozovatelů kroužků.

„Největší výhodou je jednoduchost celého systému, kdy se cílená podpora dostane k ostravským spolkům a organizacím levně a rychle. Především tím ale do podpory od města zapojujete přímo občany, kteří se mohou rozhodnout, koho darem od města podpoří,“ přiblížil Petr Stuchlík, výkonný ředitel společnosti Corrency. „Může totiž sloužit třeba pro rodiče, jejichž děti by potřebovaly doučování.“

K platbě poslouží elektronická peněženka

První fáze projektu odstartuje už v květnu. Spoluúčast rodičů bude padesát procent, druhou tisícovku tak budou muset doplatit z vlastního rozpočtu. I tak ale podle radnice může projekt rodinám i spolkům výrazně pomoci. Podobné projekty už Corrency úspěšně uskutečnilo v Praze či Kyjově.

Každý ze zapojených rodičů získá elektronickou correntovou peněženku, přes krou lze kroužek či sportovní aktivitu uhradit. K platbě tak bude potřebovat pouze občasný průkaz nebo kód z SMS ve svém telefonu. Druhou polovinu pak za ně zaplatí radnice přímo provozovatelům. Ti pak budou využívat SMS nebo jednoduché webové stránky.

Correnty jako koruny. Praha 1 spustí projekt podpory lokální ekonomiky

Corrency je český systém pro efektivní rozdělování podpor a dotací. Během pilotního projektu v moravském Kyjově podpořil obyvatele 800 tisíci korunami, které mohli utratit u čtyřiceti obchodníků. Nyní připravuje několik projektů ve spolupráci s dalšími českými městy.