Horko trápí i zvěř, pro pstruhy je voda ohřátá na 24 stupňů nesnesitelná

  7:40
První úhyn ryb kvůli teplu řeší rybáři na Novojičínsku. Na horké dny se v Moravskoslezském kraji připravují také myslivci, kteří pro zvěř staví napáječky. Zvířatům však mohou v létě pomoci i další lidé.

Vinou příliš teplé vody ryby hynou, protože mají málo kyslíku. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Na vyšší teploty jsou citlivé zejména ryby. „Čím je voda teplejší, tím méně kyslíku v ní bývá. A obzvlášť lososovité ryby ve pstruhových revírech jsou na toto choulostivější než jiné,“ vysvětlil Rostislav Trybuček z Českého rybářského svazu pro severní Moravu a Slezsko. „Například pro pstruha obecného je voda ohřátá na dvacet čtyři stupňů nesnesitelná.“

Ryby uhynuly ve Starém Jičíně. „Mrtvé ryby jsme tam sbírali z nádrže, kde je předtím někdo přiotrávil. Poté přišla teplo, takže kyslíku ve vodě ubylo, a to už ryby nezvládly,“ okomentoval Trybuček.

Problémy s příliš teplou vodou podle odborníků vznikají i kvůli protipovodňovým opatřením. „Toky se od povodní v roce 1997 rozšiřují a narovnávají, takže na některých místech pak protéká místo vodního sloupce padesáti centimetrů jen deset až patnáct,“ podotkl Trybuček. „Tím pádem se voda více prohřívá a ryby na to doplácejí.“

Ptákům pomáhají misky s vodou na balkonech

Na parné dny se nyní chystají rovněž myslivci. „Stavíme napáječky, do kterých dodáváme vodu. S dehydratací mívá problém hlavně zvěř žijící v oblastech, kde se poblíž nenachází vodní zdroj,“ sdělil Jaromír Tvarůžka z Okresního mysliveckého spolku Opava. „Napáječky rozmisťujeme do remízků, kde jsou kryté před přímým sluncem tak, aby voda nevyschla.“

Zvířatům a ptákům žijícím ve městech mohou pomoci i lidé. „Doporučuji na zahrady, okna nebo balkony umisťovat misky s vodou. Tu je dobré pravidelně měnit a udržovat čistou,“ popsal Jan Kašinský ze záchranné stanice v Bartošovicích. „Misku pro ptáky je ideální položit na vyvýšené místo, protože tak mají lepší rozhled.“