Lidem s Alzheimerem zpříjemňuje život přítulná koza i další zvířata

  10:10
Do Domova Magnolie, kde se věnují především klientkám s Alzheimerovou chorobou, se koza Róza přistěhovala teprve loni. A rázem se stala místní celebritou.

Zvířata ulehčují život klientkám ve vítkovickém Domově Magnolie. Vedle koz zde využívají i morčata nebo psy. | foto: Domov Magnolie

„Rózu přivezly kolegyně osobním autem. Nastoupila do něj s naprostým přehledem, cestou přes okno sledovala okolí a nejevila žádné známky nervozity,“ představuje ředitelka Domova Magnolie v Ostravě-Vítkovicích Andrea Gibejová jednu ze svěřenkyň. 

Ne však nemocnou seniorku, ale kozu – nejstarší členku stádečka. Šéfka domova ji objevila v inzerátu, když se poohlížela po psovi pro svou rodinu.

„Majitelé zdůrazňovali, že je přítulná, zvyklá na lidi, a nechtěli, aby ji někdo koupil na maso. To nehrozí. Róza se stala součástí našeho domova a oblíbenkyní všech klientek i zaměstnanců,“ líčí Gibejová.

A protože koza je podle ní společenské zvíře, Róze brzy přibyly kamarádky. A malé stádečko dělá společnost klientkám domova. 

„Majitelka Kozí farmy Magdaléna ze Štítiny nám na jaře věnovala dvě kůzlata, dvojčata Renču a Majdu,“ říká šéfka Magnolie s tím, že na zvětšení přístěnku pro kozy finančně přispěl vítkovický úřad, na jehož území historická budova domova stojí.

Farmářka Renata Vajdová měla pro svůj dar dobrý důvod. „S úctou se skláním před všemi, kteří se starají o nemocné s neurodegenerativním onemocněním mozku. Maminka má Alzheimerovu chorobu, proto vím, jak náročná taková péče je. A v Magnolii dělají svou práci srdcem,“ říká žena, která chová tři desítky koz. 

„Jsou to komunikativní zvířata. Ráda se mazlí. Jsou ideální na zooterapii,“ míní. Právě proto si je domov pořídil. Na návštěvu za klienty tam často chodí canisterapeutičtí psi. 

Fotogalerie

Podobně funguje i capraterapie, tedy léčebný kontakt s kozami. Kromě toho domov chová také kocoury, morčata a exotické ptactvo. O zvířata pečují zaměstnanci.

„Jako první ráno obstaráme kozy, které se o své hlásí nejvíc. Pak andulky, korely a páreček rozel ve voliéře. Následuje krmení morčátek Žofky, Daisy a Nelinky. Kocoury Matesa a Čerta letos krmíme z darů Ježíškových vnoučat. Jedno vyslyšelo přání klientky, která si napsala o krmivo,“ popisuje aktivizační pracovnice domova Martina Müllerová.

Klientky domova kozy rády hladí. „Když je hezky, vozíme za nimi imobilní pacientky. Na pokoj jim nosíme k pomazlení morčata a absolvují canisterapii. Je hezké vidět, jak žena, která nehýbe rukama, se snaží psa dotknout. To je na zooterapii skvělé,“ dodává Müllerová.