Svaté schody v Krásné na Jablonecku nutně potřebují opravit, pomoci má sbírka

  7:16
Zoufale opravit potřebuje jedinečná památka v obci Krásná nedaleko Pěnčína na Jablonecku. Se záchranou takzvaných Svatých schodů v kostele svatého Josefa, který vyhledávající poutníci, má pomoci vyhlášená sbírka.

Svaté schody, které mají celkem osmadvacet stupňů, ukrývají relikvie osmi svatých. Podobných schodišť je v Česku pouze deset, jenže ty v obci Krásná potřebují nutně opravu, protože jejich stav, vzhledem k jejich vzácnosti, je alarmující.

„Jedná se o významnou památku našeho kraje, jejíž obnovu dlouhodobě podporujeme z dotačního programu. Individuální dotace na restaurování unikátní kaple se svatými schody posune rekonstrukci výrazně dopředu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. Částka, která je potřebná na opravu Svatých schodů, je vyčíslená na jeden milion korun.

Liberecký kraj se rozhodl přispět polovinou částky. Není to však v pořadí první investice, kterou kraj přispěl na opravu kostela v Krásné. Investuje se tu už od roku 2013 prostřednictvím dotačního programu na záchranu a obnovu památek. Proinvestovaná částka se už vyšplhala na 1 315 000 korun.

„Liberecký kraj obnovy významných památek dlouhodobě a systematicky podporuje. Jsem rád, že v poslední době se stále častěji na renovacích a rekonstrukcích podílí i osvícení soukromí investoři, kteří postupují při restaurátorských pracích kupředu v úzké spolupráci s památkáři,“ řekl hejtman Martin Půta.

Po podobných schodech měl stoupat Kristus

Současné pískovcové Svaté schody jsou kopií mramorových schodů. Podle legendy po podobných v Jeruzalémě stoupal k Pilátu Pontskému samotný Ježíš Kristus. Ve 28 stupních jsou uloženy relikvie osmi svatých, které sem byly přivezeny z Říma v roce 1762. Otcem myšlenky obnovy kostela sv. Josefa je Kittelovo muzeum pod vedením Richarda Hübela a faráře Jana Juchy.

„Velice si cením úsilí Libereckého kraje i ostatních subjektů o obnovu našeho kostela. Kaple se Svatými schody si důstojnou renovaci opravdu zaslouží,“ zmínil farář Jucha. Opravou schodiště však práce na kostele nekončí.

„V plánu je rovněž rekonstrukce malířské výzdoby kaple včetně iluzivního oltáře. Odborníci provedou iluzivní mramorování soklové části kaple a oblasti schodiště, opraví dřevěné prvky na schodišti a dojde také na obnovu omítky a vymalování niky mezi oblouky. Tyto práce navážou na odborné zásahy z let 2015 až 2020, během nichž byly restaurovány stěny a strop lodi a presbytáře,“ uvedl Jan Mikulička z tiskového odboru Libereckého kraje.