Unikátní léčebně pro děti ve Dvoře Králové chybí ortoptistky, může skončit

  8:14
Léčebně zrakových vad ve Dvoře Králové na Trutnovsku docházejí ortoptistky. Pokud krajské zařízení nesežene nové, bude muset zavřít. Zájem dětí, které sem jezdí léčit šilhání a tupozrakost, je přitom poměrně vysoký. Jde o poslední léčebnu tohoto typu v České republice.

Léčebna zrakových vad ve Dvoře Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

Léčebna od 50. let minulého století odléčila tisíce dětí. Pracují tam nyní tři ortoptistky, ve stejném složení už desítky let, z toho dvě jsou v důchodovém věku. Jedna z nich v závěru roku skončí, léčebna za ni nemá náhradu a kvůli tomu bude moci přijmout méně dětí.

Maximální kapacita jednoho léčebného cyklu, který trvá šest až sedm týdnů, je 30 dětí. Od ledna jich bude pouze dvacet.

Ortoptistka Miluše Pištecová končí po 46 letech. S dvorským zařízením spojila celou profesní kariéru.

„Už tři roky přesluhuji. Začínala jsem jako dětská zdravotní sestra a později si dálkově dodělala specializaci, abych mohla pracovat jako ortoptistka. Budu na to vzpomínat jenom v dobrém,“ říká.

Nové ortoptistky se léčebně dlouhodobě nedaří sehnat. Navzdory nadstandardním podmínkám, které nabízí: plat až téměř 50 tisíc korun měsíčně, náborový příspěvek 80 tisíc, městský byt a pro studenty druhého a třetího ročníku vysoké školy stipendium. Bezvýsledně.

Nutné je tříleté studium

„Efekt to nemá vůbec žádný, nikdo se nám nehlásí. Ortoptistky chybí v celé republice,“ uvádí ředitelka léčebny Dagmar Klazarová.

Zatímco v minulosti stačil tříměsíční dálkový kurz, dnes ortoptistky potřebují tříleté bakalářské denní studium. Obor se přitom dá studovat pouze na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Ročně ho absolvuje zhruba dvacet studentů.

„Vzhledem k tomu, že se tento obor studuje pouze v Brně, tak si myslíme, že většina absolventů skončí právě na Moravě. Kdyby byla možnost dálkového studia, tak by se to podle nás vyřešilo,“ dodává ředitelka.

Ortoptistky s dětmi cvičí, nahradit je nelze

Pokud léčebna nevyřeší personální situaci a postupně dojdou ortoptistky, které mají v popisu práce různá cvičení s dětmi, bude muset zavřít. Nelze je nahradit a pro provoz zařízení jsou naprosto klíčové.

„Ortoptistky cvičí s dětmi na přístrojích. Mohou to dělat i zdravotní sestry, ale pouze pod odborným dohledem ortoptistky. Takže to nic neřeší,“ podotýká Dagmar Klazarová.

Zájem o pobyty je přitom vysoký a léčebna nemá problém naplnit kapacitu. Ročně se zde vystřídají necelé dvě stovky dětí.

8. února 2020

„Díky moderním přístrojům se daří zachycovat oční vady u čím dál menších dětí, takže pacientů spíš přibývá,“ upozorňuje ředitelka.

Tupozrakost a šilhavost se léčí i ambulantně, dvorská léčebna je však jediným zařízením v republice, které se zaměřuje na několikatýdenní pobyty.

„Léčba je dlouhodobá a intenzivní, díky ní se dá předejít operacím. Je běžné, že děti se u nás rozcvičí a pak dochází třeba jednou týdně do ambulance,“ vysvětluje vrchní sestra Markéta Vatuňová.

Kraj pozastavil koupi domu

Léčebna, která je součástí krajské organizace Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov, nemá problém jen s personálem. Stále sídlí v městské budově ve Sladkovského ulici a hejtmanství, které o objekt v minulosti mělo zájem, ho dosud nezískalo.

Právě vlastnické vztahy komplikovaly investice, které dům nutně potřebuje. Hejtmanství mimo jiné plánovalo zateplení a vybudování bezbariérového přístupu. V roce 2019 zažádalo o bezúplatný převod, dvorští zastupitelé to však odmítli.

Prodej nemovitosti, jejíž hodnotu v minulosti znalecký posudek zadaný městem odhadl na pět milionů korun, blokovala bankovní zástava. Radnice léčebnu zastavila kvůli úvěru na opravu kanalizace. Podle místostarosty Dvora Králové Jana Helbicha (ANO) už na budově věcná břemena neváznou.

„S krajem dál jednáme a léčebnu řešíme,“ uvedl bez dalších podrobností Helbich.

Zájem hejtmanství však podle všeho ochladl. „Jednání o odkoupení nemovitosti bylo pozastaveno z důvodu připravované optimalizace rozmístění služeb v rámci Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov,“ sdělil krajský mluvčí Dan Lechmann.

Zároveň uvedl, že léčebna je uznávaná odbornou lékařskou veřejností a kraj počítá s jejím provozem i v budoucnu.

Léčebnu ve Dvoře Králové založil v roce 1953 průkopník československé ortoptiky Eduard Drahanský pro léčbu dětí trpících šilháním a tupozrakostí. Jeho metody mají uplatnění i v současnosti. Tupozrakost je léčitelná pouze v dětství, v dospělosti je neodstranitelná.

Léčebna původně vznikla jako součást zdejší nemocnice, později se rozšířila a přestěhovala do nynější budovy ve Sladkovského ulici. Ve třípodlažní budově z jedné strany obklopené zahradou se nachází i speciální základní a mateřská škola a internát. V léčebně pracuje zhruba 20 zaměstnanců.