Nová výstava v Rudé věži smrti v Ostrově ukáže hrůzy uranových lágrů

  9:40
Život vězňů v jednom z nejhorších uranových lágrů v komunistickém Československu představí nová expozice v Rudé věži smrti v Ostrově. Jejím autorem je historik a kurátor Jakub Jareš, scénografický návrh připravila architektka Tereza Kabelková, autorkou grafiky je Adéla Vorbová.

Národní kulturní památka Rudá věž smrti nevšedním pohledem z bývalé administrativní budovy u vykmanovské silnice | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Expozici připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Konfederací politických vězňů České republiky, která je vlastníkem objektu. Vernisáž výstavy se uskuteční dnes v 16 hodin v rámci pietního aktu Jáchymovské peklo 2022.

„Návštěvníci se v první řadě dozví o osudu politických vězňů v táboře L, kterému sami vězni přezdívali likvidační. To kvůli všudypřítomnému radioaktivnímu prachu v úpravně uranové rudy, ale také kvůli přísnému režimu v táboře. Byli tu vězněni lidé jako František Zahrádka, Josef Cukr, Antonín Husník či Karel Pecka, jejichž svědectví ve výstavě ukazujeme,“ řekl k expozici její autor Jakub Jareš.

Při přípravě výstavy Jareš reflektoval i fakt, že v táboře L byli vězněni také bývalí komunisté, kriminální a retribuční vězni.

„Výstava připomene i pozdější historii tábora, od 60. let zde fungovala továrna na trolejbusy a zároveň jeho část dodnes slouží jako věznice. Po roce 1989 se věž stala symbolem utrpení politických vězňů a národní kulturní památkou, v roce 2019 dokonce památkou UNESCO,“ doplnil.

Expozice vznikla s využitím pramenů, například z Archivu bezpečnostních složek či Národního archivu. Audionahrávky se vzpomínkami bývalých politických vězňů pocházejí ze sbírek Ústavu pro studium totalitních režimů a spolku PolitičtíVězni.cz.

Sedmipatrová věž postavená z červených cihel sloužila v letech 1951 až 56 jako ústřední úpravna a třídírna uranové rudy vytěžené nejen na Jáchymovsku, ale i v dalších uranových revírech tehdejšího Československa. Zpracovanou rudu stát vyvážel do Sovětského svazu.

Rudá věž smrti se v červenci před dvěma lety stala terčem řádění vandala a zloděje. Rozbil vitrínu s modelem věže smrti a na zem povalil všechny výstavní panely. Navíc vypáčil kovová vrata. Stopy tehdy policisty přivedly ke třicetiletému muži z Ostrova. Způsobil škodu za bezmála šest tisíc korun.