Osadníci od Lipna sepsali petici proti kempu pro karavany, obtěžoval by okolí

  16:48
Na odpor obyvatel osady Hory u Horní Plané narazil plán majitele pozemku o rozloze 2,5 tisíce metrů čtverečních, který chce na levém břehu lipenského jezera postavit parkoviště pro karavany i s příslušným servisem. Místní lidé se bojí znehodnocení lokality. Proti záměru podepisují petici a podali žádost o přezkum na krajský úřad.

Horní Planá je v levé části snímku lipenské vodní nádrže. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Podle kritiků parkoviště zničí přírodní ráz a bude hlukem obtěžovat okolí, protože některé nemovitosti jsou od něho vzdálené jen několik metrů. Problémy budou s podzemní i odpadní vodou, lokalita nemá kanalizaci ani vodovod.

Záměr navíc oznámila firma, jejímž jednatelem je současný místostarosta Horní Plané Vojtěch Ščevík (Zodpovědně pro Horní Planou). První o případu informoval Český rozhlas.

„Jsme smutní i z toho, že jsme věřili novému vedení radnice, když tvrdilo, že bude víc dbát na pohodu bydlení a chránit životní prostředí. Parkoviště má mít zámkovou dlažbu, bude stát na místě mokřadů a malého rybníčku, o který se staral můj otec,“ vypočítává negativa místní obyvatel Karel Dvořák.

Pod peticí je 250 podpisů

Podobně mluví i chataři a někteří další z 250 lidí podepsaných pod peticí. Tvrdí, že se o záměru dozvěděli až loni v říjnu, když stavební úřad vydal územní rozhodnutí. Námitky vyjmenovali v petici, kterou předají mimo jiné krajskému úřadu.

„Nejsme proti karavanům, sami je máme, ale tohle místo se pro ně nehodí, v okolí jsou vhodnější,“ míní chatař Milan Bercha, jenž do osady jezdí od 70. let.

Nelíbí se mu, že projekt je popsaný jen jako malé parkoviště pro stání osmnácti karavanů na jednu noc. Počítá se však s dětským hřištěm, budovou pro obsluhu, jímkou na splašky, skládkou na odpad včetně WC, veřejným ohništěm a provozem po cestě, která není na takovou zátěž stavěná.

Obsloužit má až osmdesát rekreantů, což jsou parametry kempu. Projekt vypracovala pro investora a majitele pozemku firma současného místostarosty Vojtěcha Ščevíka.

Uznal, že lokalita není přímo pro parkoviště ideální, avšak spor se podle něj zbytečně vyhrotil. Odpůrci jsou hlavně chataři bydlící v jiných městech.

Třeba stačí zmenšit parkování

„Příští týden se s nimi chceme sejít, spolu s majitelkou pozemku, a vyříkat si podmínky. Třeba by stačilo počet stání zmenšit a navrhnout režim. Osobně jsem vždycky vystupoval proti velkým developerským projektům na Lipně, které nám tady zhoršují životní prostředí a znečisťují vodu,“ uvedl Ščevík.

Podle starosty Horní Plané Petra Šimáka (Zodpovědně pro Horní Planou) je záměr v souladu s územním plánem, který zastupitelé odsouhlasili v roce 2014.

Zastavování břehů Lipna obřími satelity a betonování pobřeží také odmítá. „Nechceme takové záměry podporovat, ale stání pro karavany je podle mě ještě přijatelné,“ uvedl Šimák.

Podle něj není chybou, že místostarosta je zároveň jednatelem firmy, která projektovala záměr, protože na něm pracoval ještě v době, než se stal politikem. Horní Planá se dvěma tisíci obyvateli chce podle starosty Šimáka hlavně zlepšovat pohodu pro mladé obyvatele a stavět nové byty.

Letos začala s přístavbou budovy základní školy, v níž bude také nová jídelna. Současná přízemní budova dostane další patro s učebnami pro žáky prvního stupně, kteří teď využívají jiný objekt. Škola se tím sjednotí.

Starou budovu pro první stupeň chce město rekonstruovat na byty. Projekt má rozpočet 60 milionů korun. Před třemi roky, když vznikal, měl vyčíslenou investici o 20 milionů korun menší.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz