iDNES.cz

Jak vylepšit Zlín? Lidé navrhují upravit okolí památníku i vznik biotopu

  16:02
Na místě pod Památníkem Tomáše Bati ve Zlíně, kde dříve stával nevzhledný altán z betonu a železa, by mohla vzniknout odpočinková zóna, z níž by byl pěkný výhled na město. Šlo by o čtyři dlouhé lavičky propojené schodištěm, pítko a osvětlení. To je jeden z 34 návrhů, které zlínská radnice dostala od lidí v rámci projektu Tvoříme Zlín.

Pod Památníkem Tomáše Bati by si lidé přáli odpočinkovou zónu, z níž by byl pěkný výhled na Zlín. | foto: Vizualizace: Tvoříme Zlín

V projektu může veřejnost navrhovat úpravy vnitřní části města s tím, že radnice na jejich uskutečnění vyčlení pět milionů korun. Letos jde o třetí ročník.

„Podnětů je více než loni, za což jsme rádi,“ zmínil primátor Jiří Korec.

V minulém ročníku přišlo 29 návrhů, letos je mezi nimi také vybudování malé vodní plochy pod koupalištěm Panorama na Jižních Svazích.

„Cílem tohoto projektu je vytvořit biotop pro vodní organismy a zpřístupnit místo dětem a veřejnosti tak, aby mohly zažít bližší kontakt s přírodou,“ píše autorka návrhu Eva Hánělová. Náklady odhadla na 70 tisíc korun.

Mezi dalšími návrhy je i rekonstrukce okolí kaple Panny Marie na Zlínských pasekách za 1,5 milionu korun, výměna povrchu na hřišti na Zálešné I a II za milion korun, vytvoření parkovacích míst u hřiště na Podvesné IX za 600 tisíc, nové stojany na kola u zlínských lázní za skoro půl milionu nebo bezbariérové úpravy chodníků na Mokré za téměř 400 tisíc korun.

Polovina dodaných záměrů měla kompletní podklady, polovinu z nich ještě budou muset autoři na vyzvání radnice doplnit. To se týká i projektu Bottwaldov, v jehož rámci by se na různých místech Zlína objevily bronzové sošky bot jako symbolu města.

„Během léta bude pracovní skupina složená ze zaměstnanců města prověřovat, zda jsou návrhy reálně proveditelné. Na podzim proběhne veřejné představení soutěžních návrhů. Samotné hlasování bude zahájeno v listopadu,“ shrnula radní Jana Bazelová.

Lidé vyberou nejlepší záměry hlasováním na internetu prostřednictvím nedávno spuštěné aplikace Mobilní rozhlas. Ti, co nemají přístup k internetu, mohou hlas odevzdat v městském informačním a turistickém středisku na radnici nebo v kancelářích místních částí.

Radnice zrealizuje právě tolik projektů, na kolik vyjde pět milionů korun, přičemž rozpočty, jež jsou součástí návrhů, nemusí odpovídat realitě.

„Zhodnotíme možnosti, co všechno se bude dát udělat. Finanční stránka od občanů bývá někdy podhodnocená,“ zmínil Korec.

Projekty jsou rozdělené na malé do půl milionu a velké do 1,5 milionu korun.

Loni lidé vybrali deset záměrů. Mezi velkými uspěly úpravy nevzhledné zastávky městské hromadné dopravy Česká na sídlišti Jižní Svahy nebo rekonstrukce dětského hřiště na Podvesné.

Mezi menšími byla instalace dětské lanovky a terénní skluzavky na Podhoří, oprava veřejného osvětlení v Bartošově ulici nebo venkovní pracovna v Univerzitním parku.

Autor:
zpět na článek