iDNES.cz

Jídelny zažívají renesanci, hosty lákají levné a rychlé obědy

  12:26
Cena obědových meníček v restauracích neustále roste, mnozí lidé tak chodí na obědy raději jinam. Profitují z toho jídelny, které nabízejí stravu za nižší ceny. Zákazníkům těchto podniků také vyhovuje, že oběd jim nezabere mnoho času, pochvalují si i možnost objednat si polévku a hlavní jídlo zvlášť.

Dlouhá léta provozují bistro v ulici Zarámí v centru Zlína, kde nabízejí obědy a na nedostatek hostů si nemůžou stěžovat. „Máme zavedenou klientelu, která se k nám vrací. A po covidové pandemii jsou čísla nejlepší,“ říká Lukáš Žaludek, ředitel společnosti Baltaci, jež ve městě provozuje hotel, restauraci či zmíněné bistro.

„Provozu zřejmě prospívá i fakt, že zavřelo několik restaurací v okolí. A lidé si sem hlavně zvykli chodit. Vědí, že dostanou dobrý oběd za rozumnou cenu, a nezdržují se čekáním na zaplacení či obsluhu, takže u jídla stráví kratší čas. Polední pauzu v práci pak mohou využít i k jiným aktivitám,“ dodal.

Zájem o jídelny a rychlovýdejny obědů v posledních měsících roste v souvislosti s nárůstem cen v restauracích. Podle analýzy obědového serveru menicka.cz se loni průměrná cena za polední meníčka ve Zlínském kraji zvedla ze 128 na 138 korun. Průzkum společnosti Edenred dokonce uvádí cenu 161 korun a zmiňuje, že prodeje obědů v restauracích nebo skrze rozvážkové služby byly letos v lednu asi o třicet procent nižší než v roce 2019.

„Poslední roky jsou pro gastronomický segment nesmírně turbulentní. Provozovatelé i zákazníci čelí nebývalým tlakům: eskalace cen surovin, astronomické ceny energií, nedostatek kvalifikovaného personálu, blížící se recese či úbytek zákazníků, kterým enormně klesají reálné mzdy a nekompromisně rostou náklady na život,“ uvedl spoluzakladatel portálu menicka.cz Jakub Lukáš.

Nejoblíbenější jsou klasická česká jídla

Řada lidí už dnes chodí na meníčko s nižší frekvencí než dříve. Další hledají alternativy, kterými jsou často právě jídelny. Třeba i proto, že se v některých dá objednat zvlášť polévka a hlavní jídlo. To pak stojí kolem 100 korun, což už je snesitelná částka.

„Loni ceny vyletěly nahoru, ale energie máme zafixované, takže jsme moc nezdražovali a snížili si marži. Lidí teď chodí více než dřív, čímž jsme dohnali ztrátu. A hodně nám pomáhá i to, že před restaurací je velké parkoviště, hosté se díky tomu nezdrží hledáním místa pro auto,“ popsal Jiří Barcuch ze zlínského podniku U Barcuchů, kde mají kromě jídelny také restauraci.

„Tam si s jídlem můžeme více pohrát a odpovídá tomu i cena. V jídelně jede minutková kuchyně, lidé mají nejradši klasická česká jídla,“ dodal.

Školy zdražují obědy, uvařit v cenovém limitu je pro ně stále těžší

Mezi hosty jídelen už zdaleka nejsou jen senioři, řemeslníci či dělníci. „Jídlo si u nás objednávají třeba maminky s dětmi, paní si dá na oběd polévku a hlavní chod nechá manželovi na večeři. Rozvážíme i jídla policistům, záchrance a do firem,“ konstatoval Jan Plhák ze stejnojmenné zlínské jídelny sídlící v Přílukách.

Před pandemií tam vařili 950 obědů denně, potom čísla spadla, ale zvedl se rozvoz. „Lidé se snaží šetřit, kde se dá, a návštěvy restaurací omezili. Teď to zase začíná růst, do léta se snad dostaneme na předcovidové počty,“ těší se Plhák, který ovšem musel zdražit z 85 na 90 korun. „Cena je tak nízká, protože máme nižší náklady. Suroviny objednávám u různých dodavatelů, sám dělám od rána do večera a držím normální marži,“ vysvětlil Plhák.

„V případě jídelen však nemusí vždy jít jen o peníze. Na Zarámí nemáme o tolik odlišné ceny než v jiných restauracích ve městě,“ podotkl Žaludek, podle něhož jsou jídelny nyní hodně oblíbené.

Nárůst strávníků má i univerzitní menza

Ostatně Baltaci má stejný podnik také v Tečovicích v areálu bývalého JZD, nedávno otevřela bistro ve velkoprodejně Uni Hobby ve Zlíně-Loukách a od dubna bude provozovat expresní restauraci na poliklinice v Otrokovicích.

„Třeba v rámci Uni Hobby prodáváme obědy i o víkendu a chceme z toho udělat svoji silnou stránku. Když chcete v sobotu nebo neděli zajít ve Zlíně na oběd, většinou za něj dáte kolem 250 korun, protože klasická meníčka nikdo nedělá,“ líčí Žaludek.

Oblíbené jsou i menza a restaurace Univerzity Tomáše Bati, kde se denně protočí 1 500 až 1 600 strávníků a z toho desetinu tvoří veřejnost. Ta sice zaplatí více než studenti či zaměstnanci UTB, ale pořád se oběd vyplatí.

Dobré časy už byly, teď lidé šetří, míní hospodští ve Zlínském kraji

„V posledních letech sledujeme nárůst počtu strávníků z řad veřejnosti a lokálních škol, důvodem je změna koncepce zaměření menzy a vaření z čerstvých surovin. Jídla jsou pestrá s možností výběru,“ zmínila mluvčí univerzity Petra Svěráková.

Zájemci mohou chodit rovněž do dvou jídelen v areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, jedna se nachází poblíž lékárny a hlavního vjezdu, druhá je v budově ředitelství a krajské hygieny.

„Máme na výběr ze čtyř druhů jídel, podle toho se liší ceny. Pohybují se od 88 do 97 korun,“ podotkla mluvčí nemocnice Dana Lipovská s tím, že potřeba je čipová karta, kterou si lze vyřídit v kanceláři stravovacího provozu.

Autor:
zpět na článek