Diskuse k článku

Zemřela bojovnice za svobodu Anna Honová, vězněná byla i v Hradišti

Jako mladá dívka byla svědkem pronásledování Židů, později na vlastní kůži zažila komunistické vězení, v Uherském Hradišti zažila i řádění Aloise Grebeníčka. Dlouholetá členka Konfederace politických vězňů Anna Honová v pondělí zemřela ve věku 92 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Anna Honová žádné řádění A. Grebeníčka nezažila. Byla, jak sama udáděla, bez použití násilí vyslýchána vyšetřovatelem Holubem a nakonec, jak sama přiznávala, poskytla při vyšetřování požadované informace. Byla pak pověřena významnou funkcí chodbařky.

O A. Grebeníčkovi zprostředkoval svědectví poslanec KDU-ČSL Juránek na jednání Poslanecké sněmovny v roce 2018 (viz steno).

Starosta Orla poslanec KDU-ČSL Stanislav Juránek: je to vzkaz od mého již zemřelého strýce, který se jmenoval Karel Procházka, ať tady také zazní konkrétní jméno, který byl v roce 1948 odsouzen na 11 let za to, že organizoval pouť orelskou na Hostýn. Ano, teď jsem se nedávno dočetl, že je to považováno za největší protest proti komunismu v celé východní Evropě, protože během tří dnů se této pouti zúčastnilo prokazatelně více než sto tisíc lidí. A můj strýc za to byl odsouzen... Když byl strýc živ, a tehdy se mluvilo ještě hodně o Grebeníčkovi jako o takovém příkladu toho, jakým způsobem se chovali v minulé době komunisté vůči svým vězňům, a byl vydáván za odstrašující příklad. A já teď zcela veřejně řeknu ten vzkaz svého strýce. On říkal: "Nevěř tomu, co se říká. Grebeníček byl nejmírnější, nejjasnější a nejlepší ze všech, kteří se vůči nám chovali. My jsme vždycky věděli, co udělá, na rozdíl od těch ostatních."

0/0
12.5.2019 16:49