Předválečná židovská obec v Třebíči ztratila svou poslední pamětnici

  8:50
Zemřela poslední přeživší obyvatelka předválečné třebíčské židovské obce Susana Urbanová. Její život se završil 7. listopadu ve věku 87 let. Téměř celý život bydlela v Třebíči v domě na ulici L. Pokorného, v posledním roce pak žila v pronájmu v bytě v takzvaném Krankenhausu, někdejším židovském špitálu.

Susanna Urbanová byla poslední členkou třebíčcké předválečné židovské obce, která ještě ve městě žila. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Susana Urbanová se narodila 6. října 1933 v Třebíči. Její otec Arnošt Beneš byl židovského vyznání, maminka Ingeborg pocházela z německé rodiny z Brna.

V roce 1943 byl Arnošt Beneš deportován do Osvětimi, kde zahynul. V Terezíně a dalších nacistických vyhlazovacích táborech zahynula také většina otcovy židovské rodiny, přežil pouze strýc Julius Pächter, který před válkou utekl do Anglie.

Susana se vyučila švadlenou, měla dvě děti. Až po roce 1989 získala zpět rodný dům v Třebíči.

„Ten barák nám komunisti nechtěli vydat. Bydlel tam tehdy velký soudruh, ředitel Západomoravské elektrárny v Třebíči a navrch velký komunista. Psala jsem kvůli tomu dopisy třem prezidentům!“ vzpomínala letos v únoru Susana Urbanová ve velkém rozhovoru pro MF DNES.

Památku jejího otce připomíná od roku 2013 pamětní kámen stolperstein.

Autor: