iDNES.cz

Za kompenzace od USA armáda modernizuje darované vrtulníky, piloti se už cvičí

  15:38,  aktualizováno  15:44
Kompenzaci, kterou České republice poskytly Spojené státy americké za techniku dodanou na Ukrajinu, využije armáda na modernizaci osmi darovaných vrtulníků. „Dodané budou do roku 2026,“ řekl při návštěvě 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou velitel českých vzdušných sil Petr Čepelka.

Česká republika v roce 2019 objednala ve Spojených státech amerických u společnosti Bell za 14,6 miliardy dvanáct nových vrtulníků - osm víceúčelových UH-1Y Venom a čtyři bojové AH-1Z Viper.

Loni v létě pak ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala o tom, že Česko navíc zdarma získá z USA osm dalších vrtulníků, šest bojových a dva transportní. K jejich modernizaci bude použito 200 milionů dolarů (zhruba 4,4 miliardy Kč), jimiž Američané částečně kompenzují techniku poskytnutou Ukrajině napadené Ruskem.

První objednané stroje by podle Petra Čepelky mohly v ideálním případě dorazit už během příštího týdne.

„Pakliže to nebude v příštím týdnu, tak to bude v květnu a potom dále podle přepravních kapacit našich partnerů. Během tohoto roku by měly být dodány téměř všechny objednané vrtulníky systému H-1,“ řekl Čepelka.

Zatím bude na náměšťské základně pokračovat školení pilotů a techniků na nové stroje. Za několik dnů na základnu dorazí simulátor.

Je to kvalitativní posun, říká Čepelka

Podle Čepelky jsou darované vrtulníky totožné výroby se stroji nakupovanými, na stejnou úroveň je posune modernizace.

„Potřebujeme se zbavovat zastaralé techniky sovětské provenience, nechceme být závislí na ruské federaci a zde se bavíme o vrtulnících zcela jiné generace, co se týče schopností od palebné síly, kompatibility v NATO operacích, komunikačních dovedností, ochrany vrtulníků, senzorů, zbraňových systémů. Ten vrtulník nabízí kvalitativně zcela jiné možnosti například v palebné podpoře pozemních sil,“ sdělil Čepelka.

„Osm vrtulníků v rámci kompenzace od USA by tady mělo být 24 měsíců od podpisu smlouvy na modernizaci těchto strojů - předpokládáme, že do konce roku 2025 či začátkem roku 2026. Naším cílem je mít těch osm strojů ve stejné konfiguraci jako těchto prvních dvanáct. Modernizace by měla stát do 200 milionů dolarů, což je dar z USA na modernizaci,“ dodal Čepelka.

Osm pilotů už podstupilo výcvik v USA

První tým pilotů z náměšťské základny už absolvoval sedmiměsíční přeškolovací kurs na nové vrtulníky na americké základně námořního letectva Camp Pendleton v jižní Kalifornii. „Chceme aby integrace byla co nejrychlejší,“ sdělil náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Čtyři piloti se cvičili na typ AH-1Z, čtyři piloti na UH-1Y. „Výcvik v USA jsme zahájili teoretickou přípravou, studováním materiálních částí vrtulníků, kde jsme využívali i interaktivní výukové programy a simulátor. Pak jsme přešli na praktický výcvik, kde byla kombinace letu ve vrtulníku se simulátorem. Vždy před cvičením jsme šli nejdřív na simulátor a pak na vlastní let,“ popsal Marcel Kica, velitel výcvikové skupiny.

Kromě pilotů se výcviku účastnili také čtyři palubní technici cvičení současně na palubní střelce, osm techniků a jeden pracovník letištního technického zabezpečení.

Detailní plány budoucího výcviku a začlenění nové techniky do operačních schopností armády se budou podle Čepelky probírat na speciální konferenci koncem března v USA. „Pak budeme plánovat cvičení a další aktivity s těmito stroji,“ podotkl Čepelka.

Kromě náhrady a postupného vyřazovaní ruských vrtulníků Mi-8 a Mi-24 armáda výhledově plánuje nahradit také polské vrtulníky V3A Sokol. „To je však dlouhodobější výhled příštích sedmi až deseti let,“ řekl Čepelka.

Autoři: ,
zpět na článek