iDNES.cz

Postoloprty začínají opravovat svůj zámek, jeho využití nechávají otevřené

  8:52
Radnice Postoloprt opraví střechu místního zámku. Jde o první krok k celkové záchraně roky opuštěné památky. Tu město koupilo před dvěma lety od soukromého majitele, jenž péči o ni zanedbal.

Zchátralý zámek v Postoloprtech na Lounsku | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

Ačkoliv se na první pohled může zdát střecha v dobrém stavu, není tomu tak. Střešní krytina je sice z velké části v pořádku, místy však roky chyběla a do objektu zatékalo. Velké poškození dřevěných částí střechy odhalil až důkladný průzkum.

Zámek v Postoloprtech

Vznikl na počátku 17. století na místě starší tvrze. Tehdy měl čtyři křídla. Na konci téhož století již značně zchátralou stavbu získali Schwarzenbergové, kteří ji v následujících letech přestavěli do barokní podoby. Jedno křídlo bylo zcela zbouráno a už nebylo obnoveno. Až do roku 1947 byl zámek v majetku Schwarzenbergů, později sloužil jako depozitář Státní knihovny ČSR v Praze.

V roce 2002 přešel zámek do soukromých rukou a začal opět chátrat. Na současném stavu se podepsala nejenom lhostejnost jeho majitelů, ale především zloději a vandalové. Ze zámku v průběhu let zmizelo vše, co šlo zpeněžit. Zloději vytrhali i historické parkety, zdi jsou počmárané. Roky do stavby zatékalo, v některých místnostech došlo k propadu stropů a podlah.

„Je nutná kompletní rekonstrukce celé střechy. Původně jsme předpokládali, že krovy jsou dobré, ale průzkum odhalil, že jsou napadené dřevomorkou a mnoho trámů je ve špatném stavu,“ uvedl starosta Zdeněk Pištora (Občanská iniciativa pro město a venkov – nezávislí).

Dřevokazné škůdce již odborná firma zlikvidovala. Nyní projektant zpracovává dokumentaci k rekonstrukci krovu a krytiny. Ta by měla být hotová v průběhu příštího roku.

„Ve chvíli, kdy budeme mít i stavební povolení, bych rád opravu rozjel. Zajištění střechy je pro celý objekt klíčové,“ dodal starosta s tím, že rozsah prací musí radnice konzultovat s památkáři. Jak vysoké budou náklady, není v tuto chvíli jasné. Napoví právě projekt. Podle odhadu starosty půjde o vyšší desítky milionů korun.

Kromě rozsahu poškození stavebně historický průzkum odhalil také zajímavé skutečnosti.

„Jde o jednu z prvních staveb v Čechách s mansardovým tvarem střechy,“ popsal autor průzkumu Martin Šanda s tím, že dřevěné prvky střešní konstrukce jsou už z let 1703 až 1707.

To budí pochybnosti o tom, zda zámek ve druhé polovině 18. století vyhořel, jak uvádějí některé historické prameny. „Pokud by tomu tak bylo, krovy by to odnesly a požár by je poškodil,“ uvedl Šanda.

Důvod? Prostě ho musíme zachránit, říká starosta Postoloprt o koupi zámku

Postoloprty zámek koupily v létě 2021 za více než 13 milionů korun od italského podnikatele s cílem památku zachránit. Okolní park město v té době již vlastnilo. O budoucím využití památky není ještě rozhodnuto.

„Těch možností je mnoho. Jde o obrovský prostor, který se nabízí pro vznik bytů, neziskové i komerční provozy. Vzhledem k tomu, že oprava zámku potrvá s ohledem na náklady roky, je na konkrétní nápady dost času,“ dodal Pištora.

22. října 2021

zpět na článek