„Průkazy byly řidičům odebrány, v jednom případě vzniklo podezření na falzifikát, proto si případ převzala státní policie. V několika případech řidiči využívali průkaz po zemřelých,“ uvedla městská policie v Praze na Facebooku.
Provinilí měli podle ní podobné výmluvy. „Tvrdili, že autem přijeli rodiče, na které je průkaz vystaven, nebo invalidní osobu jen přivezli a čekají na ni,“ popsali strážníci.
Jejich tvrzení však vyvracejí kamerové záznamy, na kterých lze vidět, jak dotyční na vyhrazeném parkovacím místě zaparkovali. A to bez doprovodu oprávněného účastníka. Platnost průkazů si navíc strážníci ověřují u jejich vydavatelů.
Pražské ulice plní stojící auta, popojet na parkoviště se řidičům nechce |
U muže, který zaparkoval na místě pro invalidy v Pařížské ulici, pak policisté zjistili, že si okopíroval průkaz své manželky a na kopii nalepil padělaný hologram.
Za uplynulý rok řešily hlídky městské policie celkem 11 002 případů, kdy řidiči neoprávněně zaparkovali na místech pro invalidy. Celkem za přestupky uložili 1 826 pokut v celkové výši 952 300 korun a 8 774 přestupků oznamovali správnímu orgánu. Policie připomíná, že se jedná o dvoubodový přestupek.