iDNES.cz

Žena, která týrala svoji dceru, neuspěla s odvoláním. Šest let platí

  17:34
Za týrání novorozené dcery, která zůstala po útoku ochrnutá, půjde její dvaadvacetiletá matka na šest let do vězení. Verdikt jí potvrdil Vrchní soud v Praze. Soud naopak zprostil obžaloby babičku dítěte, která dostala podmíněný trest za to, že dívenku půjčovala biologickým rodičům, ačkoliv ji měla svěřenou do péče.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Informaci potvrdila mluvčí Vrchního soudu v Praze Kateřina Kolářová.

Soud zároveň zamítl odvolání dvaadvacetileté ženy, která svoji novorozenou dceru týrala. Ta byla Krajským soudem v Plzni letos v březnu potrestána šestiletým vězením.

Žena podle spisu s miminkem narozeným v létě 2017 už v prvním měsíci po narození udeřila o tvrdou podložku a tím došlo k poranění mozku. Holčička zůstala ochrnutá na polovinu těla, špatně vidí a po krvácení do mozku přišla o polykací reflex.

Matka dívenky od počátku vinu odmítá. Policie, která v průběhu vyšetřování obžalovanou sledovala a odposlouchávala, dospěla k závěru, že je agresivní, vulgární a notoricky lhavá.

Holčičku i jejího o rok staršího sourozence úřady rodičům odebraly. V závěru roku 2017 soud rozhodl, že se o děti bude starat babička dětí, matka jejich biologického dítěte. Pěstounka si děti převzala v lednu 2018.

Biologický otec i matka ale k babičce jezdili za dětmi, také u ní v plzeňském bytě spali. A násilí proti dítěti pokračovalo. Babička jim podle spisu dítě dávala i na několik dnů, když řešila své trable.

„Opakovaně mlátila s nezletilou o podložku a intenzivně s ní třásla. Tímto svým jednáním způsobila podle znaleckého posudku a lékařských zpráv zlomeninu šupiny týlní kosti, krvácení v mozkových plenách. Poranění si vyžádalo akutní lékařský zákrok. Po většinu doby více než měsíční hospitalizace bylo dítě plně odkázáno na podporu přístrojů, bylo v bezprostředním ohrožení života,“ konstatovali v lednu plzeňští soudci.

Babičku týrané dívky potrestal původně plzeňský soud dvouletým podmíněným trestem. Podle soudu jí muselo být z rozhodnutí soudu o svěření do dočasné péče jasné, že není možné svěřit děti jejich rodičům, a pokud se tak stalo, hrozí dětem nebezpečí ublížení na zdraví. Babička před soudem všeho litovala.

Autor:
zpět na článek