iDNES.cz

Traktoristé museli při závodech do vrchu projet bahnem i obkroužit strom

  11:22
Devětapadesát jezdců poměřilo v sobotu síly a dovednosti na 19. ročníku Traktoriády v Žebnici na Plzeňsku. Na start se postavili sběratelé historických traktorů i řidiči těch současných spolu s majiteli zahradních fréz a podomácku smontovaných vozítek.

Závodníci museli při zdolávání 400 metrů dlouhé trasy prokličkovat slalomem, udržet stroj v ideální stopě na trávě i v kamení, obkroužit kolem dokola strom i projet příkopem naplněným vodou a bahnem.

Na startu se kromě jiných objevil zrenovovaný zelený traktor Škoda HT 20 ze 40. let minulého století, se kterým jel Milan Želinský. Nejvíce bylo na startu historických zetorů.

Tradiční závod traktorů do vrchu v Žebnici na Plzeňsku. Dlouhé stroje měly v některých místech velké problémy. (23. července 2022)

Za 2,22 minuty zvládl 400 metrů dlouhou trať s červeným Zetorem 2011 Theodor Bayer z Nečtin. V kategorii strojů do 25 koní byl třetí nejrychlejší.

„Traktor musí být v pořádku, aby jel, brzdil a splnil všechny nutné podmínky. Tenhle stroj má značky pro veteránské vozidlo, ten je pro občasné svezení, pro radost. Mám ještě jeden na klasických SPZ, s tím jezdím na pole,“ řekl Bayer.

Dodal, že na rozdíl od dnešních strojů, tenhle historický zetor si šikovnější řidič opraví většinou sám za pomoci šroubováku.

Se speciálním traktorem z bývalého východního Německa, ve kterém řidič sedí nad zadní nápravou a před sebou má kromě volantu i korbu pro převoz nákladu, přijel do Žebnice Pavel Vyskočil. Cesta z Vroutku mu trvala 2,5 hodiny.

„Maximální rychlost stroje je 15 kilometrů v hodině,“ řekl Vyskočil, když do držáku u střechy přidělával vlajku někdejší Německé demokratické republiky.

„Je to univerzální stroj, vyráběla se k němu spousta příslušenství – mohl sekat trávu, sít, orat, vyorávat brambory. Kdo pěstoval zelí, mohl je na něm rovnou odvážet v bedýnkách. Když s ním jedete, musíte počítat s tím, že před sebou máte ještě 2,5 metru pro náklad. Vjíždění do křižovatek je netradiční, ale člověk si zvykne,“ dodal Vyskočil, který trať projel za 3,23 minuty.

Autor:
zpět na článek