Silné auto s mladým šoférem je nebezpečná kombinace, tvrdí policista

  14:20
V uplynulém roce zemřelo na silnicích Plzeňského kraje při dopravních nehodách 28 lidí. Je to o 16 méně než o rok dříve. Ačkoliv se více než třetina nehod stala jen v Plzni, ty tragické se odehrály především na severním a jižním Plzeňsku. Za řadou z nich stojí skutečnost, že za volanty silných aut usedají mladí začínající řidiči bez zkušeností.

Během roku 2019 zemřelo na silnicích v Plzeňském kraji 28 lidí. | foto: Policie ČR

V roce 2019 na silnicích kraje přišlo při dopravních nehodách o život 28 lidí. Je to nejnižší číslo od začátku tisíciletí.

Pětaosmdesátiletý šofér za volantem osobního auta přijížděl loni v létě mezi Klatovy a Janovicemi nad Úhlavou k hlavní silnici. Když na ni vjel, srazil se s osobním vozem značky Honda. Tragédie si vyžádala dva lidské životy. Byla to jedna ze dvou nejtragičtějších nehod v kraji.

Honda se po nárazu dostala do smyku, přejela do protisměru, kde se levým bokem střetla s přední částí dalšího auta. V hondě zemřela šestadvacetiletá spolujezdkyně. „Utrpěla zranění neslučitelná se životem,“ uvedla po nehodě mluvčí krajských záchranářů Mária Svobodová.

Šestadvacetiletého řidiče hondy převážela letecká záchranná služba s těžkými zraněními do plzeňské nemocnice. „Tam bohužel zemřel,“ uvedla později klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

I když podle policejní statistiky řešili policisté v Plzni více než třetinu všech nehod v kraji, zemřel při nich jediný člověk. Naopak nejvíce tragických nehod se stalo v okresech Plzeň-sever a Plzeň-jih, ty tvoří jednu oblast Plzeň-venkov. Tam se stalo deset tragických nehod, při kterých vyhaslo jedenáct lidských životů.

Nehody v kraji

Z veřejně dostupné databáze nehod BESIPu a policie není na loňské mapě těžkých havárií nějaké kritické místo, kde by se tragédií stávalo víc než jinde v kraji. Lidé ale opět umírali na silnici mezi Třemošnou a Kralovicemi, která dlouhými přímými úseky svádí k rychlé jízdě.

Další křížky přibyly i na výpadovce z Plzně na Karlovy Vary. Mezi oběťmi loňského roku je i 74letý cyklista, který na této výpadovce u Chotíkova zřejmě kvůli zdravotní indispozici spadl před jedoucí auto.

Další senior zemřel na dálnici D5 u Rokycan, když jel autem několik kilometrů v protisměru.

Závěr roku 2019 a první dny roku 2020 se pro změnu nesly ve znamení těžkých i tragických bouraček řidičů, kteří prošli autoškolami jen pár týdnů před karamboly, maximálně do půl roku od složení zkoušky.

„Řidiči v kraji se musejí vyrovnávat se silným provozem, stavem komunikací a jako všude i s počasím. Dokud auta nebudou jezdit sama, je pořád hlavním faktorem řidič,“ říká vedoucí dopravních policistů v Plzeňském kraji Vladimír Toman.

Nehody v Plzeňském kraji

                                rok 2018      rok 2019

nehod                            3673          4091

usmrcení                           44              28

těžce zranění                    93            101

lehce zranění                1730          1626

alkohol u nehod              361            332

I když ve srovnání s rokem 2018 zemřelo loni na silnicích v kraji o 16 lidí méně, stále o život přišlo téměř 30 lidí. „Musíme si uvědomit, že nová auta jsou bezpečnější, a to se také může projevit v následcích. V loňském roce nám přibylo těžce zraněných. Musíme si uvědomit, že mnohdy je hranice mezi přežitím a tragickými následky velice tenká,“ varuje před přílišným optimismem nad statistickými výsledky policista Toman.

Dodal, že v posledních deseti letech na silnicích kraje každý rok umíralo mezi 40 a 50 lidmi. Dosud nejnižší počet obětí byl z roku 2015, kdy u silnic přibylo 39 křížků.

Srážky s dalšími vozidly, ale i zaparkovanými, nárazy do stromů nebo do zábradlí jsou v důsledku nepřiměřené rychlosti a nesprávného způsobu jízdy stále velmi častými důvody těžkých karambolů v Plzeňském kraji.

„To, jak se zlepšuje technický stav silnic první a druhé třídy, odstraňují se nebezpečná místa, mnohdy svádí řidiče k rychlejší jízdě. Po silnicích se pohybuje velké množství silných aut. Pokud dojde ke kombinaci takového auta a mladého nezkušeného řidiče těsně po autoškole, může z toho vzniknout velice nebezpečný mix. Když si vezmeme poslední čtyři tragické nehody z konce roku 2019 a začátku roku 2020, shodný je u nich nízký věk řidičů a minimální řidičské zkušenosti,“ podotkl policista Toman k nehodám, u nichž dosavadní vyšetřování naznačuje odpovědnost za tragické následky právě u začínajících šoférů.

Mezi nejčastějšími příčinami nehod je nedání přednosti v jízdě

Nedání přednosti v jízdě stále zůstává mezi nejčastějšími příčinami dopravních nehod v kraji. I když se projektanti snaží hledat řešení, aby křižovatky byly co nejbezpečnější. I když odpovídají současným normám, záchranáři tam i nadále vyjíždějí k těžkým karambolům.

Jedním z vysvětlení podle odborníků může být, že řidiči přijíždějící z vedlejší nedokážou odhadnout rychlost vozidel, kterým mají dát přednost. Pak dochází k těžkým střetům.

Takovými místy jsou dvě ze tří křižovatek na obchvatu Třemošné. I přesto, že je na nich už upravené dopravní značení, na hlavní silnici před křižovatkou snížená rychlost na 70 kilometrů v hodině, stejně tam záchranná služba, hasiči i policisté vyjíždějí k dalším nehodám.

„Pro některé řidiče ale standardní opatření nestačí,“ povzdechl si šéf krajských dopravních policistů.

V policejních statistikách je stále dost nehod se zaparkovanými vozidly. Ty se podle policistů řešících havárie stávají většinou na parkovištích u obchodních center, kde jsou parkovací místa malovaná ještě na starší užší typy aut. „Protože to bývají nehody v nízké rychlosti, většinou to končí pomačkanými plechy, bez újmy na zdraví,“ říkají policisté.

Záběry na seniora v autě, který jel v protisměru (15. 2. 2019)

Autor: