iDNES.cz

Smírčí kříž musel ustoupit dálnici, 20 let ležel zapomenutý v příkopu

  15:34
Stavbě silnic a dálnic musí ustupovat zeleň, občas celé domy, ale také drobné sakrální památky. A někdy i 400 let staré. Je to i případ smírčího kříže na cestě mezi Svitavami a Opatovcem, o kterém až do 90. let nikdo nic nevěděl.

Masivní, hrubě opracovaný pískovcový kříž se až do minulého týdne krčil jen pár metrů od hlavní trasy dálnice D35, která v posledních týdnech roste doslova před očima. Ačkoli jeden z nejstarších pamětníků zdejšího kraje u silnice dlouho odolával těžké stavební technice pracující okolo, před pár dny musel do bezpečí.

Stavbaři dokončují terénní úpravy kolem téměř hotového mostu nad hlubokým zářezem dálnice, který převede veškerou dopravu do Opatovce. „Hrozilo, že by mohlo dojít k jeho poškození, proto jsme se domluvili se stavbou, že až bude překážet, vyzvedneme ho a po dokončení dálnice umístíme zpět. Jen pro něj budeme muset pravděpodobně najít nové místo,“ řekl starosta Opatovce Lukáš Kudrna.

Nová silnice se totiž od původní úvozové cesty bude kvůli novému dálničnímu mostu mírně lišit, historický kříž by tak stál uprostřed pole. „Chceme křížek zdokumentovat a posunout ho k cestě na důstojnější místo s vysvětlující cedulkou o jeho historii a místu, kde se původně nacházel,“ dodal Kudrna.

400 let starý kříž byl několikrát poškozen

V Opatovci včasným přemístěním kříže nechtějí opakovat jeho pohnutou historii. Jak uvádí svitavský badatel Mojmír Fadrný, kříž při prohrnování sněhu poničil v šedesátých letech pásový traktor. Jeho torzo leželo až do roku 1982 v příkopu, než si ho všimli nadšenci, aby ho poté opravili. Aby toho nebylo málo, při odklízení sněhu v roce 1992 bylo poškozeno jeho pravé rameno.

K otloukánkovi u cesty, jehož poslední citlivá úprava se datuje k roku 2002, se váže zajímavá historie. Mezi lidmi se dlouho tradovalo, že mělo jít o cyrilometodějský kříž, který tu zanechali žáci soluňských bratrů, když v kraji šířili křesťanství. Jasno o původu kříže nakonec vnesli po roce 1989 němečtí starousedlíci, kteří byli po válce vyhnáni.

Konkrétně Willy J. Heinz z Göppingenu, který v německé kronice Moravského Lačnova, na jehož katastru se kříž nachází, upozornil na odkaz ve svitavské farní knize, kde je k roku 1618 zápis, že na konci Lačnova byl k smrti ubit grándorfský rolnický syn Josef Henisch dvěma lačnovskými pacholky, uvádí Fadrný ve své knize Lačnovská ohlédnutí. Pachatelé pak na místě museli svůj zločin odčinit vytesáním kříže.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek