iDNES.cz

Rychmburk láká na dobový šenk či koupelnu správce, zapojil i 3D tiskárnu

  17:18
Už zítra se návštěvníkům otevřou brány hradu Rychmburk na Chrudimsku. Od svého otevření v roce 2021, kdy z hradu odešli poslední klienti sociálního ústavu, krajská památka nabídne poprvé plnohodnotnou sezonu. Za prohlídku hradu s novou expozicí pivovarnictví si však turisté připlatí.

Do Předhradí se po téměř 100 letech vrací tradice pivovarnictví, tedy alespoň obrazně. Pivovar, který byl součástí rychmburského panství, sice radost místním štamgastům už dávno nedělá, pivovarskou tradici však připomíná nová expozice na hradě Rychmburk.

Klenuté místnosti v prvním patře, které ještě před pár lety sloužily pro jídelnu a kuchyni sociálního ústavu, se proměnily v dobový šenk, v němž nechybí ani pan hostinský.

Dražší vstupné

Turistická sezona startuje v pátek 19. května, otevřeno bude od 10 do 17 hodin.

Do konce května soboty a neděle od 10 do 17 hodin.
Od 1. června do 1. října otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin.
Od 7. října do 29. října otevřeno pouze soboty a neděle od 10 do 17 hodin.

Okruh A s vyhlídkou ve věži a expozicemi ve třech podlažích (tradice pivovarnictví, domácnost správce, historie panství, oltář a gotika - od září 2023, výstava audio-video, panenky, kočárky). Vstupenka pro 1 dospělého na prohlídkový okruh A podraží ze 120 na 160 korun. O čtyřicet korun levnější budou mít vstup senioři, kterým ještě nebylo 75 let. Děti od 6 do 15 let zaplatí 80 korun, loni to bylo 60 korun. O 90 korun, na 340 korun, podražilo rodinné vstupné.

Okruh 0 zdarma (volná prohlídka areálu nádvoří hradu – bezplatné toalety, sklepní prostory, galerie, parkán a zahrady).

„Pro letošní sezonu jsme připravili novou expozici pivovarnictví v Pardubickém kraji. Před deseti lety jsme v našem muzeu vytvořili stejnojmennou výstavu, na jejímž základě máme tuto expozici. Návštěvníci se dozvědí zajímavosti nejen o regionálních pivovarech, ale prohlédnou si i krásné dobové korbele a džbány, sklenice či dobové pípy vypůjčené z okolních muzeí,“ láká na hrad Klára Habartová, ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi, které památku spravuje.

Unikátem je kromě vzácných lahví ze zdejšího pivovaru zaniklého v roce 1925 i sud, na kterém je vyražen nápis Rychmburk. Muzejníci mají v záloze připravenu do dalších let ještě jednu místnost, kde chtějí návštěvníkům ukazovat, jak se v minulosti pivo vařilo.

Pardubický kraj do úprav hradu, který od jeho otevření v roce 2021 navštívilo 22 tisíc lidí, každoročně investuje pět milionů korun. Muzejníkům se letos podařilo doplnit i expozici idylické domácnosti správce panství z přelomu 19. a 20. století o vkusně zařízenou hradní kuchyni, koupelnu a další doplňky. „Jediné, co jsme si nechali na příští rok, je toaleta. Ale nebude to ta středověká,“ usmála se Habartová.

Protože na hradě se snaží, aby všechno v nově rekonstruovaných místnostech původně uzpůsobených pro sociální ústav vypadalo dobově, kromě keramických vypínačů a retro kachliček při vytváření nových expozic musejí občas sáhnout po nejmodernějších technologiích.

Nožičky vany z 3D tiskárny

Návštěvník to však nemá šanci poznat. Třeba nožičky na dobové vaně vyráběla 3D tiskárna. „Původní nožičky z vany, kterou jsme sehnali, by se sem vůbec nehodily, takže jsme se 3D tiskem retronožiček snažili co nejvíc přizpůsobit designu vany a výsledek se myslím povedl,“ dbá na detaily kastelán hradu Petr Tejkl.

Další pokoje muzejníci obohatili o další sbírkové předměty, jako je figurína služebné, písařský stůl, dobové šatstvo i spodní prádlo.

Tu největší návštěvnickou pecku si muzejníci nechávají na konec léta. Do útrob hradu se přestěhuje jeden z nejcennějších gotických oltářů na východě Čech. „V kostele svaté Kateřiny pro něj nejsou vhodné klimatické podmínky, proto nám bude farností zapůjčen do bezpečného prostoru na hradě. Zatím je ale stále v péči restaurátorky Evy Skarolkové, takže expozice s názvem Středověké chrudimské oltáře bude otevřena od 1. září,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu a investice Roman Línek.

V příštích letech bude muset kraj do jinak udržované památky nalít okolo šesti milionů korun do rekonstrukce mostu. „Naposledy byl rekonstruován v roce 1957 a od té doby na něj nikdo nesáhl a podle toho taky vypadá. Most ještě nepadá, ale je to jediná příjezdová cesta důležitá i pro zásobování hradu,“ řekl kastelán k nutné investice do budoucna.

Ve střednědobém výhledu by v posledním objektu využívaného sociálními službami mohlo vzniknout ubytování. „V penzionu před hradem by mohlo vzniknout podobné ubytovací zařízení jako známe třeba na Svojanově,“ dodal náměstek Línek s tím, že kraj by zřejmě tyto prostory pronajal.

Na hradě pokračuje také výstava audiovizuální techniky, historických hraček, kočárků a panenek ze soukromých sbírek. Návštěvníci se mohou těšit i na výstavu k 30 letům CHKO Železné hory, na léto jsou na nádvoří připraveny pohádky pro děti, promítání letního kina a koncerty. Otevřená je také vyhlášená Hradní spižírna s pochutinami oblíbenými na anglickém venkově a vlastní zmrzlinou.

zpět na článek