iDNES.cz

Zmatky kolem nového pavilonu nemocnice, spojovací chodba bude až v roce 2025

  14:30
Nejdůležitější budovu pro zdravotnictví v kraji, nový centrální příjem Pardubické nemocnice, budou politici patrně otevírat na etapy. Samotná stavba má skončit letos, provoz by tam měl začít příští rok, ale důležitá spojovací chodba bude hotová nejdříve počátkem roku 2025.

Stavbaři vměstnali nový centrální urgentní příjem Pardubické nemocnice mezi sousední pavilony. Propojovat je budou nadzemní koridory. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zahýbat s projektem uprostřed stavby se může vymstít. U pavilonu centrálního urgentního příjmu v Pardubicích za více než dvě miliardy korun způsobilo neplánované propojení dvou sousedních budov nadzemním koridorem zpoždění. Jak velké, to ještě není jasné.

V novém pavilonu budou operační sály, ARO, chirurgická klinika, ortopedie i neurochirurgie. Důležité je ale jeho propojení s budovou číslo 27 s klíčovými medicínskými obory. To po dokončení centrálního urgentního příjmu bude chybět. Pacienti například z chirurgie budou převáženi buď venkovním areálem, anebo komplikovaně přes spojovací chodbu do radiodiagnostiky, výtahem do suterénu a podzemním průchodem do nové budovy.

Normální transport pacientů má umožnit až nová propojovací chodba obou budov. Radní minulé pondělí schválili projektanta, který propojku navrhne. Ten na to dostane bezmála čtyři a půl milionu korun a sedm měsíců. To však znamená, že práce na chodbě nezačnou dříve než na jaře příštího roku.

„V návaznosti na dokončení stavby centrálního příjmu bychom chtěli stavbu spojovacího koridoru zahájit v průběhu prvního čtvrtletí roku 2024, nejpozději pak do poloviny roku s dokončením na počátku roku 2025,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková (STAN).

Vjezd stačí jeden. V chodbě se topit nemusí

Zmatky u nejdůležitější investiční akce v historii Pardubického kraje způsobila snaha o úspory. Zástupci kraje nejdříve škrtli druhý výjezd z podzemí nového pavilonu s tím, že jeden stačí.

Pak se ukázalo, že to nebyl dobrý nápad, a do projektu jej doplnili. Vybudováním rampy a výjezdu pro auta ale zrušili plánovaný průchod do sousední budovy, kde je neurologie či chirurgie. Kraj loni našel řešení v podobě stavby nadzemního koridoru. Na stavbě propojky mezi budovami ale chtěli politici šetřit, a tak schválili chodbu za 32 milionů korun, která by však byla nevytápěná.

Letos v lednu proto přišli radní s další změnou, chodba bude temperovaná a stát by měla 50 milionů korun s daní.

„Na základě jednání s nemocnicí jako budoucím uživatelem a s ohledem na zvýšené inkaso daní za loňský rok jsme se nakonec rozhodli pro budování spojovacího koridoru ve variantě s vytápěním tak, aby se zvýšil komfort jak personálu, tak samotných pacientů, kteří budou převáženi mezi jednotlivými budovami,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD/3PK).

To všechno však stálo čas, a tak pavilon centrálního urgentního příjmu zpočátku nebude zcela kompletní. Začátek roku 2025, kdy by se personál a pacienti měli dočkat i temperovaného koridoru mezi nejdůležitějšími budovami z ocelové konstrukce, je optimistický termín, který platí, pokud vše půjde dobře.

V minulosti přípravu nového pavilonu v Pardubické nemocnici kritizovali opoziční Piráti, kteří tvrdí, že stavbu provází od začátku nejedno zmatené rozhodnutí, což s sebou přináší další náklady navíc.

zpět na článek