iDNES.cz

Ve spánku znásilňovaný bezdomovec bil kumpána lopatkou, dostal šest let

  13:30
Pardubický krajský soud potrestal dvaašedesátiletého Josefa Zubka šesti lety ve věznici s ostrahou za těžké ublížení na zdraví. Muž loni v březnu v provizorním přístřešku za místním hypermarketem napadl svého známého, rovněž bezdomovce, který ho sexuálně napadl.
Věznice v Plzni na Borech. (11. ledna 2017)

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Když Zubko usnul, jeho návštěvník ho začal v přístřešku orálně uspokojovat. A Zubko se bránil, čímž se u soudu také hájil.

Nejprve pěstmi, pak kovovou lopatkou na uhlí a násadou od kladiva, čím způsobil poškozenému vážná zranění hlavy. Pak vyvlekl zraněného před obydlí a odešel.

Zraněný bezdomovec tak zůstal několik hodin bez pomoci. Až když se Zubko po několika hodinách vrátil, zavolal záchranku.

Zatímco obhajoba zmínila, že sanitu zavolal právě on a předtím nebyl důvod záchranku volat, neboť poškozený údajně pil kávu a komunikoval, žalobce označil fakt, že rychlou lékařskou pomoc přivolal takto pozdě, za přitěžující okolnost.

„Policii také obžalovaný nepravdivě sdělil, že zraněného napadla skupina neznámých mužů,“ uvedl v odůvodnění rozsudku předseda trestního senátu Jan Šlosar.

Soud zároveň vyslovil jistou míru spoluviny i poškozenému za znásilnění. To se přitom jako trestný čin neřešilo. Soudce pouze konstatoval, že sexuálně napadený muž se neměl bránit násilím, ale měl zavolat policii a oznámit trestný čin.

I proto zraněnému bezdomovci soud nepřiznal 450 tisíc korun, které požadoval, ale částku o 300 tisíc korun nižší. Stanovení trvalých zdravotních následků navíc není konečné, neboť jeho léčba stále probíhá.

Soud také musel přihlédnout k trestní minulosti obžalovaného. Zubko byl totiž za podobný trestný čin již trestán a porušil dvakrát podmíněný trest.

Vstřícně se naopak trestní senát postavil k návrhu obžalovaného na bezplatnou obhajobu. Je to částečný invalidní důchodce, jemuž je důchod krácen exekucí, takže advokátní výlohy zaplatí stát. Rozsudek není pravomocný, strany se ponechaly lhůtu na odvolání.

zpět na článek