Ve spánku znásilňovaný bezdomovec bil kumpána lopatkou, dostal šest let

  13:30
Pardubický krajský soud potrestal dvaašedesátiletého Josefa Zubka šesti lety ve věznici s ostrahou za těžké ublížení na zdraví. Muž loni v březnu v provizorním přístřešku za místním hypermarketem napadl svého známého, rovněž bezdomovce, který ho sexuálně napadl.
Věznice v Plzni na Borech. (11. ledna 2017)

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Když Zubko usnul, jeho návštěvník ho začal v přístřešku orálně uspokojovat. A Zubko se bránil, čímž se u soudu také hájil.

Nejprve pěstmi, pak kovovou lopatkou na uhlí a násadou od kladiva, čím způsobil poškozenému vážná zranění hlavy. Pak vyvlekl zraněného před obydlí a odešel.

Zraněný bezdomovec tak zůstal několik hodin bez pomoci. Až když se Zubko po několika hodinách vrátil, zavolal záchranku.

Zatímco obhajoba zmínila, že sanitu zavolal právě on a předtím nebyl důvod záchranku volat, neboť poškozený údajně pil kávu a komunikoval, žalobce označil fakt, že rychlou lékařskou pomoc přivolal takto pozdě, za přitěžující okolnost.

„Policii také obžalovaný nepravdivě sdělil, že zraněného napadla skupina neznámých mužů,“ uvedl v odůvodnění rozsudku předseda trestního senátu Jan Šlosar.

Soud zároveň vyslovil jistou míru spoluviny i poškozenému za znásilnění. To se přitom jako trestný čin neřešilo. Soudce pouze konstatoval, že sexuálně napadený muž se neměl bránit násilím, ale měl zavolat policii a oznámit trestný čin.

I proto zraněnému bezdomovci soud nepřiznal 450 tisíc korun, které požadoval, ale částku o 300 tisíc korun nižší. Stanovení trvalých zdravotních následků navíc není konečné, neboť jeho léčba stále probíhá.

Soud také musel přihlédnout k trestní minulosti obžalovaného. Zubko byl totiž za podobný trestný čin již trestán a porušil dvakrát podmíněný trest.

Vstřícně se naopak trestní senát postavil k návrhu obžalovaného na bezplatnou obhajobu. Je to částečný invalidní důchodce, jemuž je důchod krácen exekucí, takže advokátní výlohy zaplatí stát. Rozsudek není pravomocný, strany se ponechaly lhůtu na odvolání.