Pracovníci Záchranné stanice Pateřín, za niž se mimořádné schůzky zúčastnili Alice Šimšová a Ondřej Csik, navrhli, že by se toxikace bahnem dala částečně eliminovat speciálně namíchaným krmivem, ve kterém by byl ječmen, černé uhlí, bílkoviny a minerály.
Problém úhynu má podle Ondřeje Dočkala z CHKO Litovelské Pomoraví dvě úrovně řešení. „Z hlediska akutního řešení je možný postup navržený Záchrannou stanicí Pateřín, tedy aplikace speciálního krmiva s léčebnými příměsemi. Z dlouhodobějšího hlediska by bylo dobré uvažovat s tím, že bakterie produkující botulotoxin se intenzivně množí v sedimentu nádrží zejména při vyšších teplotách, což má přímou vazbu na schopnost vodního prostředí dodávat organismům živiny,“ upozornil Dočkal.
Hasiči zachraňovali polomrtvé labutě. Pak dlouho sháněli, kdo se ptáků ujme |
„Bývalo dobrou praxí v rámci rybničního hospodaření využívat letnění a zimování rybníků na sucho, což bylo výhodné z hlediska provzdušnění a mineralizace sedimentu,“ uvedli účastníci jednání, mezi nimiž byli také Jan Jurečka z Českého rybářského svazu či vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu Litovel Pavel Kurfűrst.
„Celé situaci nepřispívá ani fakt, že lidé krmí labutě a kačeny čerstvým pečivem, přestože jsou u rybníků instalovány cedule, které na problém upozorňují,“ sdělili odborníci.
Pracovníci záchranné stanice mají labutím zajišťovat speciální krmení, které budou sypat na vyhrazeném místě u Olomouckého rybníku. „Dále se rybníky budou po dvanácti letech opět vracet do procesu zazimování. Znamená to, že se střídavě vždy přes zimu jeden rybník nenapustí, aby v něm vymrzly i škodlivé bakterie,“ dojednali účastníci schůzky.