Krokodýl, který překvapil hasiče při požáru domku, byl chovaný bez povolení

  18:14
O tom, že v domku v Klopině na Šumpersku chová majitel krokodýla nilského, místní roky věděli. Úřady se však o téměř třímetrového plaza začaly zajímat až poté, co zvíře nedávno překvapilo hasiče zasahující u požáru objektu. Nyní se tak ukázalo, že majiteli chybí povolení k chovu. Slíbil však, že zvířeti připraví předpisové podmínky a o povolení si požádá.

Na třímetrového krokodýla narazili hasiči při požáru domku v Klopině na Šumpersku. | foto: HSZ Olomouckého kraje

Na krokodýla narazili hasiči přivolaní k plamenům v zahradním domku v pátek 12. března. Na místě pak s jeho bezpečným přesunem do garáže pomáhali odborníci z olomoucké zoo.

Přítomní policisté následně předali Státní veterinární správě oznámení o možném nelegálním chovu zvířete, které patří mezi druhy vyžadující zvláštní péči a tudíž i povolení.

„Provedená kontrola potvrdila, že krokodýl je chován bez povolení od krajské veterinární správy a navíc v nevhodných podmínkách. Porušení zákona bude předáno k dořešení ve správním řízení příslušnému úřadu obce s rozšířenou působností, kterou je v tomto případě město Mohelnice,“ shrnul mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Krokodýl nicméně podle něj zatím v Klopině zůstane. „Chovatel přislíbil dobudování chovu a vyřízení povolení od krajské veterinární správy,“ vysvětlil Vorlíček.

Ředitel Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleš Zatloukal už dříve uvedl, že v případě nutnosti zabavení zvířete by byl velký problém najít mu nový domov. Například olomoucká zoo předem deklarovala, že by se ho ujmout nemohla, neboť pro jeho chov nemá místo.

Krokodýl z Klopiny patří už dvě desítky let tamnímu chovateli ptactva a podle místostarosty Miroslava Hýbla to v obci nebylo žádné tajemství.

„Všichni věděli, že tam běhá krokodýl. Nikdy s ním však nebyl žádný problém. Chovatel ho měl zavřeného úplně vzadu za barákem, kam nikdo neměl přístup. Nikdo si nestěžoval a zvíře nikdy neuteklo,“ sdělil Hýbl.

„On člověka nenapadne. Kdyby do něj někdo rýpl, tak se ožene, ale jinak kolem něj normálně chodím. Mívám tu vnoučata a všechno je v pohodě. Musí se k němu chovat s respektem,“ řekl pro Deník.cz samotný chovatel Jaromír Bešta.

V přírodě patří krokodýl nilský k největším a současně nejagresivnějším druhům krokodýlů. Může dorůstat délky až šesti metrů, jeho hmotnost se může vyšplhat až na jednu tunu. Vyskytuje se na většině území Afriky a v Izraeli, kde žije především v řekách a jezerech, k životu mu ale stačí i rozsáhlejší bažina.

Nejaktivnější je za soumraku, kdy také zpravidla loví, a při útoku se dokáže vymrštit do výšky až dvou metrů. Ve vodě dokáže krokodýl i hodiny trpělivě čekat na kořist, která se přijde napít. Aby se udržel pod hladinou, polyká drobné kameny.

Skladba potravy se mění v závislosti na věku a velikosti krokodýla. Mláďata loví převážné hmyz, starší zvířata výhradně ryby, dospělcům padnou za kořist velké ryby, ale i velcí savci - slůňata, žirafy, antilopy, prasata, pakoně či lvi. Menší kořist krokodýl usmrtí svým extrémně silným stiskem čelistí, větší savce obvykle stáhne pod hladinu a utopí.

Autoři: ,