iDNES.cz

Krokodýl, který překvapil hasiče při požáru domku, byl chovaný bez povolení

  18:14
O tom, že v domku v Klopině na Šumpersku chová majitel krokodýla nilského, místní roky věděli. Úřady se však o téměř třímetrového plaza začaly zajímat až poté, co zvíře nedávno překvapilo hasiče zasahující u požáru objektu. Nyní se tak ukázalo, že majiteli chybí povolení k chovu. Slíbil však, že zvířeti připraví předpisové podmínky a o povolení si požádá.

Na třímetrového krokodýla narazili hasiči při požáru domku v Klopině na Šumpersku. | foto: HSZ Olomouckého kraje

Na krokodýla narazili hasiči přivolaní k plamenům v zahradním domku v pátek 12. března. Na místě pak s jeho bezpečným přesunem do garáže pomáhali odborníci z olomoucké zoo.

Přítomní policisté následně předali Státní veterinární správě oznámení o možném nelegálním chovu zvířete, které patří mezi druhy vyžadující zvláštní péči a tudíž i povolení.

„Provedená kontrola potvrdila, že krokodýl je chován bez povolení od krajské veterinární správy a navíc v nevhodných podmínkách. Porušení zákona bude předáno k dořešení ve správním řízení příslušnému úřadu obce s rozšířenou působností, kterou je v tomto případě město Mohelnice,“ shrnul mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Krokodýl nicméně podle něj zatím v Klopině zůstane. „Chovatel přislíbil dobudování chovu a vyřízení povolení od krajské veterinární správy,“ vysvětlil Vorlíček.

Ředitel Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleš Zatloukal už dříve uvedl, že v případě nutnosti zabavení zvířete by byl velký problém najít mu nový domov. Například olomoucká zoo předem deklarovala, že by se ho ujmout nemohla, neboť pro jeho chov nemá místo.

12. března 2021

Krokodýl z Klopiny patří už dvě desítky let tamnímu chovateli ptactva a podle místostarosty Miroslava Hýbla to v obci nebylo žádné tajemství.

„Všichni věděli, že tam běhá krokodýl. Nikdy s ním však nebyl žádný problém. Chovatel ho měl zavřeného úplně vzadu za barákem, kam nikdo neměl přístup. Nikdo si nestěžoval a zvíře nikdy neuteklo,“ sdělil Hýbl.

„On člověka nenapadne. Kdyby do něj někdo rýpl, tak se ožene, ale jinak kolem něj normálně chodím. Mívám tu vnoučata a všechno je v pohodě. Musí se k němu chovat s respektem,“ řekl pro Deník.cz samotný chovatel Jaromír Bešta.

V přírodě patří krokodýl nilský k největším a současně nejagresivnějším druhům krokodýlů. Může dorůstat délky až šesti metrů, jeho hmotnost se může vyšplhat až na jednu tunu. Vyskytuje se na většině území Afriky a v Izraeli, kde žije především v řekách a jezerech, k životu mu ale stačí i rozsáhlejší bažina.

Nejaktivnější je za soumraku, kdy také zpravidla loví, a při útoku se dokáže vymrštit do výšky až dvou metrů. Ve vodě dokáže krokodýl i hodiny trpělivě čekat na kořist, která se přijde napít. Aby se udržel pod hladinou, polyká drobné kameny.

Skladba potravy se mění v závislosti na věku a velikosti krokodýla. Mláďata loví převážné hmyz, starší zvířata výhradně ryby, dospělcům padnou za kořist velké ryby, ale i velcí savci - slůňata, žirafy, antilopy, prasata, pakoně či lvi. Menší kořist krokodýl usmrtí svým extrémně silným stiskem čelistí, větší savce obvykle stáhne pod hladinu a utopí.

Autoři: ,
zpět na článek