iDNES.cz

Populární bikerský Šela maraton míří na Helfštýn, pomohla i sbírka

  12:18
Sedm stovek přihlášených hlásí Author Šela Marathon, největší závod horských kol v Olomouckém kraji. A další mohou stále přibývat až do zítřejšího startu. Pro pořadatele v čele s Alešem Procházkou je to důkaz, že překonat spoustu problémů, kterým museli od jara čelit, stálo rozhodně za to.

Author Šela Marathon patří už řadu let mezi nejpopulárnější bikerské akce v Olomouckém kraji. Mimo jiné i díky atraktivním prostředí hradu Helfštýna a okolí (snímek z jednoho z dřívějších ročníků). | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

„Řekli jsme si, že závod uspořádáme za jakýchkoliv podmínek. Takže i když hlavní partneři podporu osekali, pomohli nám lidé i peníze z veřejných zdrojů, a také fakt, že si spoustu věcí děláme sami. Díky tomu jsme přežili nejtěžší okamžiky,“ říká Procházka.

Obvykle se populární „Šela“ jezdí v květnu, jarní termín byl ale kvůli situaci s koronavirem nemožný, a tak následoval přesun na začátek září s vírou, že se situace zlepší. Jenže připravené trasy kolem hradu Helfštýna bylo nutné dál udržovat.

„Kvůli letošnímu deštivému a teplému počasí rostla tráva třikrát rychleji, takže udržet trasy v kondici nám dalo velkou práci. Lidi na jaře ukázali obrovskou solidaritu a naposílali nám sto tisíc korun na záchranu závodu a financování údržby,“ nastínil Procházka.

„Závod se sice nemohl jet, ale na vyčištěných trailech Author Šela Marathonu se jezdit mohlo a bez roušek. Takže i z hlediska individuálního sportování je strašně důležité, že závod existuje. A to byl také důvod, proč jsme chtěli udělat i jednadvacátý ročník,“ dodal.

Ekonomika sice letos úpí po dočasném vypnutí republiky kvůli koronaviru, cyklistika na tom ale podle něj vydělala.

„Peníze, které lidé nemohli utratit za cestování, vložili často do nákupu kola a objevují i naše trasy. A všechny zaběhnuté MTB maratony letos prokázaly svou sílu, nikdo z nás ho nezrušil a závody, jako je Král Šumavy, Malevil nebo my, se konají,“ uvedl Procházka.

Přihlášeni jsou i zástupci české bikerské špičky

Jedinou větší potíží podle něj je, že se nyní závody konají prakticky každý týden.

„Takže se trochu vybíjejí navzájem a lehce se to projeví na účasti nejlepších jezdců, kteří si také potřebují někdy odpočinout,“ podotkl

I tak by na startu neměla chybět nejlepší Češka na horském kole Jitka Čábelická, která usiluje o start na olympiádě v Tokiu. Mezi přihlášenými je také mistr republiky v jízdě do vrchu Tomáš Paprstka či čerstvý vítěz Malevilu Filip Adel.

Pro bikery je připravených pět tras, které startují pro dodržení hygienických podmínek ve čtyřech různých časech. V sobotu jsou na programu i dětské závody.

„Nejdelší trasu jsme zkrátili na 75 kilometrů, ubudou ale jen transportní pasáže po šotolinových cestách a je to ryze namíchaný koktejl terénních kilometrů. Hrozně moc se těšíme a bereme to tak, že nám bude končit počasí. Užívejme si léta a sportování venku,“ nabízí Procházka.

Author Šela Marathon

Trasa A: 75 km, převýšení 1 850 m Start tradičně v Týně nad Bečvou, na trati budou poprvé i obousměrné úseky.

Trasa B: 52 km, převýšení 1 347 m Střední trasa nabídne nové pasáže Paršovice či Zbrašovský chodník.

Trasa C: 38 km, převýšení 983 m Zkrácená trasa B je určená pro kadety a juniory.

Trasa D: 30 km, převýšení 634 m Hobby okruh určený začínajícím bikerům, kteří si netroufnou rovnou na padesátku.

Trasa E: 23 km, převýšení 538 m Výhradně pro jezdce 11 až 14 let.

Dětské závody se konají na louce pod hradem Helfštýnem.

Pořadatelé uvádějí, že k přihlášení je nutné využít online registrační systém, který bude otevřený až do 5. 9., a startovné se platí na místě.

zpět na článek