iDNES.cz

Lékárnice dostala osm let za prodej silně návykového léku proti obezitě

  14:18
Osm let za mřížemi by měla strávit vedoucí lékárny v Ludgeřovicích na Hlučínsku Iveta Kukačová. Krajský soud v Ostravě ji potrestal za to, že podle obžaloby polským odběratelům prodávala lék Adipex retard, který mohla vydávat pouze na předpis. Sama z toho přitom zřejmě nic neměla.

Obžalovaná lékárnice Iveta Kukačová před zahájením soudního líčení. (19. února 2020) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Kukačové za trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s psychotropními a omamnými látkami a jedy hrozil trest od osmi do dvanácti let vězení. V přísnější trestní sazbě se 51letá žena ocitla kvůli tomu, že svou nelegální činnost prováděla ve velkém rozsahu.

„Soud vyřkl trest osm let nepodmíněně a na čtyři roky dostala zákaz činnosti,“ sdělila mluvčí soudu Klára Krystynová.

Rozsudek není pravomocný, protože si Kukačová ponechala lhůtu na případné odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci. Státní zástupce se možnosti odvolání hned vzdal.

Žalobce vinil ženu, že od ledna 2014 do dubna 2017 prodala polským odběratelům přes dva tisíce stotabletových balení léku Adipex retard, tedy celkem přes dvě sta tisíc tablet.

Z léku na těžkou obezitu nelze vyrobit jinou drogu, je však s účinnou látkou fentermin silně návykový. Musí ho předepisovat jen zkušený lékař, přípravek se musí po určitém čase vysadit a v žádném případě se nesmí překračovat předepsaná dávka.

Od května 2017 byl Adipex retard zařazen na seznam návykových látek, což také znamenalo konec prodejů Polákům v Ludgeřovicích. Poté už totiž lékárnice mohla přípravek vydat jen pokud současně vložila do evidence speciální recept.

Kukačová nezapírala a k prodejům se přiznala. Odmítla, že by se tak chtěla obohatit nebo že by o jejím počínání věděl někdo jiný.

Údajně prý chtěla jen zlepšit výsledek pobočky lékárny. Ačkoliv za Adipex retard inkasovala od Poláků zhruba 400 tisíc korun, pro sebe si zřejmě nic nenechala. Ceny prý byly obvyklé, částky zaúčtovala a později nosívala v hotovosti do další pobočky lékárenské sítě v Ostravě.

Obžalovaná se přiznala

„Bylo to profesní selhání. Hluboce lituji, že jsem tak ohrozila svou rodinu, spolupracovníky i lékárnu. Nedomyslela jsem rozsah a závažnost svého jednání,“ řekla soudu.

Ještě dříve policejním vyšetřovatelům sdělila, že někdy v roce 2014 začali ludgeřovickou lékárnu pár kilometrů od česko-polských hranic navštěvovat polští zákazníci, kteří měli zájem o Adipex. S jedním se domluvila na pravidelném odběru, za něj ještě chodili tři další.

„Obvykle brávali najednou deset balení, měsíčně maximálně padesát. Myslela jsem si, že v Polsku došlo k výpadku tohoto léku,“ vysvětlovala obžalovaná. Na neobvykle velký odběr narazila kontrola Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který také informoval policii.

Autor:
zpět na článek