Z vlaku rovnou na autobus. Stavba semilského terminálu začne v prosinci

  8:02
Správa železnic chce v prosinci spustit dlouho plánovanou rekonstrukci vlakového nádraží v Semilech. Státní podnik nyní oznámil, že ve veřejné soutěži vybral zhotovitele prací, kterým bude společnost Swietelsky Rail CZ. Cena nabídnutá vítězem tendru činí 173,2 milionu korun bez daně.

Takto by měla podle vizualizace vypadat přestavěná nástupiště semilského vlakového nádraží. | foto: Vizualizace: Šenkýř architekti

„V rámci stavby budou ve stanici vybudována dvě vnější, bezbariérově přístupná nástupiště s normovou výškou 550 milimetrů nad kolejí. Rekonstrukcí projde rovněž podchod pod kolejištěm. Cestujícím bude sloužit i nový orientační a informační systém. Součástí prací bude výstavba společného zastřešení nástupiště pro jeho železniční i autobusovou část. Kvůli vytvoření prostoru pro terminál bude přemístěna kolej veřejného nákladiště a provedena částečná demolice skladiště v severní části kolejiště,“ vysvětlil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Až bude vlakové nádraží zrekonstruované, město začne předělávat plochu před stanicí pro autobusovou dopravu.

Pokud se podaří v roce 2024 terminál dokončit, lidé z vlaku přestoupí během několika málo minut rovnou na autobus nebo opačně.

Liberecký kraj navíc začne v roce 2025 budovat obchvat. Jak by měl dopravní terminál vypadat, už ve vizualizacích zpracovalo pražské architektonické studio Šenkýř architekti.

Současné autobusové nádraží je už čtvrtstoletí provizorním řešením a taktéž stojí v cestě obchvatu města, který je zanesen v územním plánu již od roku 1939.

„Po předání staveniště dojde v prosinci k zahájení samotných prací. Kompletně hotovo pak bude příští rok na podzim,“ dodal Gavenda.

Autor: