iDNES.cz

Hradec si vypůjčí ubytovnu sester, chce ji připravit pro uprchlíky

  9:40
V bývalé ubytovně sester v Hradci Králové by mohli najít azyl ukrajinští uprchlíci. Radnice si chce vypůjčit prázdný panelák na Moravském Předměstí od fakultní nemocnice a připravit zázemí pro 70 běženců. Už pět let se přitom město snaží získat budovu od státu do svého majetku.

V budově na Moravském Předměstí by už od srpna měla být k dispozici tři patra a kolem 70 lůžek pro uprchlíky. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když Putin 24. února zahájil válku, i do Hradce Králové proudili z Ukrajiny uprchlíci po stovkách. Začala velká sháňka po ubytovacích kapacitách, v okolí se narychlo stavěly provizorní ubikace, vyklízely internáty, posloužil zámek ve Skřivanech nebo chatky kempu na Stříbrném rybníku.

Týden po zahájení agrese dala hradecká fakultní nemocnice k dispozici bývalou ubytovnu sester. Velmi rychle a po velkém úsilí se aspoň jedno patro osmipodlažního paneláku podařilo zprovoznit až pro 25 uprchlíků. Jenže uplynulo skoro pět měsíců a práh ubytovny nepřekročil ani jediný.

Teď se začíná nanovo. V budově na Moravském Předměstí by už od srpna měla být k dispozici tři patra a kolem 70 lůžek pro uprchlíky. Město věří, že tentokrát nevyplýtvá práci jen pro dobrý pocit, přestože počet lidí z Ukrajiny hledajících ubytování vytrvale klesá. Stát se připravuje na podzimní růst vlny kvůli nedostatku energií nebo jídla.

Nastěhuje se 70 uprchlíků?

Ztěžka se však nerodí jen příchod potřebných uprchlíků do prázdné ubytovny, ale i snaha města o její získání.

Před pěti lety na hradeckém předměstí začala rezonovat zpráva, že objekt jde do dražby a hrozí, že bude sloužit coby noclehárna pro zahraniční dělníky anebo pro lidi pobírající sociální dávky.

Většině místních se ulevilo, když se město před sedmi měsíci s nemocnicí a ministerstvem zdravotnictví dohodlo na směně objektu za parkoviště u špitálu plus přepis dalších pozemků a navrch na sumě 15 milionů korun. Jenže směnu se do dnešních dnů nepodařilo dokončit.

A protože se transakce nejspíš nepodaří dohodnout ani do začátku školního roku, dokdy musí uprchlíci uvolnit internát krajské střední školy Vocelova, město objekt převezme formou bezplatné výpůjčky a znovu se pustí do práce, aby někdejší ubytovna posloužila lidem v nouzi. Tentokrát již snad doopravdy a ne jako na jaře, kdy přešla pod ministerstvo vnitra, ale stát ji nakonec nechal ladem.

„Hlavním důvodem je pomoc kraji s vyklizením jednoho internátu, kde je velké množství ukrajinských uprchlíků, kteří mají vztah k Hradci Králové. Právě proto jsme se rozhodli vstoupit do výpůjčky od fakultní nemocnice. Rádi bychom navýšili kapacitu ubytovny asi na 70 osob, už v srpnu bychom chtěli mít zprovozněna tři patra,“ řekl náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek (ANO).

Mrzí ho, že bývalá sesterská ubytovna dosud žádnému ukrajinskému uprchlíkovi nepomohla.

„Na jaře jsme na směnu velmi spěchali, jenže se do objektu nepodařilo nikoho umístit. Mezitím jsme nad ním ztratili moc, protože budovu si vyžádalo ministerstvo vnitra, které tam stejně za celou dobu nikoho neubytovalo,“ řekl.

Jen 30 milionů? Pouhé přání

Hradec oslovil stát, zda si od fakultní nemocnice může budovu bezplatně vypůjčit. Protože resort neměl námitky, pustí se do dalších úprav, které by mohly stát kolem tří milionů korun.

Neobyčejná vstřícnost k válečným uprchlíkům by městu mohla vynést i ústupky ministerstva zdravotnictví k dosud váznoucí směně půdy a parkoviště za vybydlený panelák.

Radnice dlouhou dobu věřila, že „handl“ bude možný bez doplatku, ale nakonec se vedení města shodlo, že by se dal akceptovat doplatek až do výše 30 milionů korun. Namísto bezproblémové transakce však pro město přišla srážka s realitou - odhadní cena osmipatrové budovy. Ta činila asi 118 milionů korun. Pro město, jež se snaží šetřit, šlo o nepředstavitelnou sumu.

„Dohodli jsme se na celkem přijatelné ceně, ale potřebovali jsme závazné vyjádření ministerstva, zda nám ji poskytne. Trvalo to kolem dvou let a resumé bylo, že v žádném případě, spíš za cenu čtyřikrát vyšší, než jsme očekávali,“ přiznal náměstek Marek.

„Proto jsme budovu ubytovny nedokázali směnit jen za parkoviště, ale dali jsme dohromady další pozemky, které bychom mohli fakultní nemocnici nabídnout. Teď se pracuje na jejich oceňování a já doufám, že to bude v rozumnějších hodnotách, tedy ve prospěch města, ale i nemocnice, která pozemky potřebuje ke svému rozvoji. Pravda však je, že jsme předpokládali, že to bude hotové daleko dřív,“ řekl náměstek Marek.

Stovky milionů na rekonstrukci

Odhadované tři miliony korun, které je Hradec ochotný vložit do ubytovny a nutných úprav pro desítky uprchlíků, jsou jen kapkou v moři. Je jasné, že objekt, který je roky prázdný, potřebuje mnohonásobně víc.

„Záleží, pro jaké účely bychom celou budovu rekonstruovali, jestli půjde jen o nějaké údržbové práce, anebo o generální rekonstrukci. Každopádně to ale budou stovky milionů korun, odhadoval bych to mezi 300 až 500 miliony. Ta budova skutečně není v dobrém stavu, některá patra jsou ucházející, ale další jsou v dezolátním stavu,“ dodal Pavel Marek.

Nápadů, co tu udělat, se objevilo víc. Zastupitelé se prozatím soustředí na dva – sociální či startovací byty.

„Je tu možnost získat ubytování pro sociálně slabé, například pro matky s dětmi, které si rozhodně zaslouží slušný standard bydlení, a tedy nikoli pro nepřizpůsobivé. Mohly by tam být i startovací byty. Druhý důvod, proč o ubytovnu usilujeme, je, aby nebyla zneužita k podnikání s chudobou anebo nesloužila pro několik stovek lidí, kteří by se na postelích střídali,“ zdůraznil primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

zpět na článek