iDNES.cz

Lidé ve Varech mají zajištěné teplo za přijatelnou cenu na dalších deset let

  9:18
V rozumných mezích se budou v letošním roce držet ceny tepla pro obyvatele Karlových Varů napojené na jeho centrální zásobování. Na zvýšení se bude podílet inflace a částečně také nárůst ceny některých vstupů. Výrazného navyšování cen se ovšem lidé obávat nemusejí.

Důvodů je podle prvního náměstka primátorky Tomáše Trtka hned několik. „Tím nejzásadnějším bylo strategické rozhodnutí zůstat i nadále příjemcem tepla od Sokolovské uhelné, se kterou jsme podepsali memorandum, jež nám zajišťuje tuto cenovou stabilitu. Dále jsme prodloužili kontrakt s provozovatelem naší teplárny o dalších deset let, což vede rovněž k dlouhodobé stabilitě jejího provozu,“ vysvětlil Trtek.

Teplo, které vyhřívá karlovarské domácnosti, pochází z uhlí. Proto se do ceny podle prokuristy Karlovarské teplárny Romana Miarka razantně nepromítá skokové zdražování elektřiny a zemního plynu.

„Naštěstí se ustálily i ceny emisních povolenek, které jsou již delší dobu stabilní a kde před časem došlo k nárůstu ceny z osmi na čtyřicet a poté na devadesát eur. Jediné, co budeme muset v ceně tepla postupně promítat, je inflace a rostoucí provozní náklady, tedy zejména mzdy. To se ale bavíme o několikaprocentním nárůstu ceny tepla, ne o žádných horentních sumách, jako je tomu například v Chebu, kde dochází ke zdražení o téměř sto procent,“ podotkl Miarka.

Definitivně u ledu tak je projekt výstavby nové teplárny na zemní plyn. „Už jen studie na novou teplárnu by stála město miliony korun. Ty ale naštěstí nikdo neutratil, protože v dnešní době by zvažovaná a připravovaná teplárna na zemní plyn byly vyhozené peníze. Takto mají obyvatelé města zajištěny dodávky tepla za stabilní cenu na dalších zhruba deset let,“ komentoval energetickou politiku města radní Martin Dušek.

zpět na článek