Lidé ve Varech mají zajištěné teplo za přijatelnou cenu na dalších deset let

  9:18
V rozumných mezích se budou v letošním roce držet ceny tepla pro obyvatele Karlových Varů napojené na jeho centrální zásobování. Na zvýšení se bude podílet inflace a částečně také nárůst ceny některých vstupů. Výrazného navyšování cen se ovšem lidé obávat nemusejí.

Důvodů je podle prvního náměstka primátorky Tomáše Trtka hned několik. „Tím nejzásadnějším bylo strategické rozhodnutí zůstat i nadále příjemcem tepla od Sokolovské uhelné, se kterou jsme podepsali memorandum, jež nám zajišťuje tuto cenovou stabilitu. Dále jsme prodloužili kontrakt s provozovatelem naší teplárny o dalších deset let, což vede rovněž k dlouhodobé stabilitě jejího provozu,“ vysvětlil Trtek.

Teplo, které vyhřívá karlovarské domácnosti, pochází z uhlí. Proto se do ceny podle prokuristy Karlovarské teplárny Romana Miarka razantně nepromítá skokové zdražování elektřiny a zemního plynu.

„Naštěstí se ustálily i ceny emisních povolenek, které jsou již delší dobu stabilní a kde před časem došlo k nárůstu ceny z osmi na čtyřicet a poté na devadesát eur. Jediné, co budeme muset v ceně tepla postupně promítat, je inflace a rostoucí provozní náklady, tedy zejména mzdy. To se ale bavíme o několikaprocentním nárůstu ceny tepla, ne o žádných horentních sumách, jako je tomu například v Chebu, kde dochází ke zdražení o téměř sto procent,“ podotkl Miarka.

Definitivně u ledu tak je projekt výstavby nové teplárny na zemní plyn. „Už jen studie na novou teplárnu by stála město miliony korun. Ty ale naštěstí nikdo neutratil, protože v dnešní době by zvažovaná a připravovaná teplárna na zemní plyn byly vyhozené peníze. Takto mají obyvatelé města zajištěny dodávky tepla za stabilní cenu na dalších zhruba deset let,“ komentoval energetickou politiku města radní Martin Dušek.