iDNES.cz

Cheb se po deseti letech dočká skateparku, vyroste u piknikových grilů

  8:38
V Chebu začnou co nevidět stavět nový skatepark. Ačkoli se při sestavování rozpočtu na letošní rok radnice nechala slyšet, že na stavbu nebudou peníze, milovníci rychlých prkýnek se přece jen dočkají. Stavbu zahájí v polovině května. Hotovo by mělo být ještě letos. Ideálně tak, aby nedošlo ke kolizi s atletickým mistrovstvím republiky, které by se v Poohří mělo konat 4. září.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Podepsal jsem smlouvu se zhotovitelem na výstavbu skateparku a mám obrovskou radost. Po několika zmařených výběrových řízeních a po odkladech kvůli nedostatku financí se konečně podařilo dotáhnout administraci zakázky do zdárného konce,“ uvedl chebský starosta Antonín Jalovec.

Podle jeho slov hrálo velkou roli to, že hospodaření města za loňský rok skončilo přebytkem. Rovněž to, že se zhotovitel zavázal dodržet stanovenou cenu.

Podle starosty je nové sportoviště pro Cheb důležité. „To, že jej potřebujeme, se ukázalo například při zpracování strategie sportu. Oslovení respondenti při průzkumu jednoznačně upřednostnili právě skatepark. Vždy, když běžím či jedu na kole areálem na levém břehu Ohře, je mi smutno při pohledu na teenagery se skejty a koloběžkami, jak se snaží zdokonalit své umění na provizorních překážkách, které si sami přinesli. Na nový skatepark si budou muset pár měsíců počkat, ale ještě letos by si měli na nových bezpečnějších překážkách zařádit,“ řekl Jalovec.

Sportoviště vyřeší problém se suchou trávou

Sportoviště, pracovně nazvané Skateplaza Cheb, vyroste na části travnaté plochy v sousedství piknikových grilů. Nahradí tak plochu, která se od samotného začátku potýkala s problémy. Tráva zde každoročně v letních dnech usychala. Jeho podobu navrhl na základě požadavků místní skateboardové komunity specializovaný architektonický ateliér U/U Studio.

„Jednotlivé prvky nebudou mít podobu dříve používaných kovových ocelových konstrukcí, ale půjde o betonové tvarované plochy a monolity, což by mělo mimo jiné přispět i k minimalizaci hluku. Součástí skateparku budou také travnaté a mlatové odpočinkové plochy. Počítá se rovněž s výsadbou nových stromů nebo předěláním jednoho pítka na fontánu,“ upřesnil mluvčí chebské radnice Tomáš Ivanič.

O novém skateparku se v Chebu mluví už více než deset let. Zvažovaly se nejrůznější lokality, kde by mohlo sportoviště vyrůst. Pokaždé se však objevil nějaký problém.

„Nakonec se zdá, že jsme našli ideální místo, které má svoje bonusy. Protože zde nikdo nebydlí, nebude tolik vadit hluk. Poohří je zároveň hojně navštěvované a do jisté míry zde bude i dozor, protože stadion v sousedství má správce. Celé sportoviště je navíc koncipované jako otevřený prostor. Ano, je možné namítnout, že 17,75 milionu korun není málo, zvlášť v současné situaci. Levněji ale skatepark v budoucnu nepostavíme a trvám na tom, že to jsou dobře vynaložené peníze,“ dodal starosta Jalovec.

zpět na článek