iDNES.cz

Rekonstrukce domu Chopin je téměř hotová, lidem se kompletně otevře v létě

  9:30
V Mariánských Lázních vrcholí rozsáhlá rekonstrukce domu Chopin. Hotové už je přízemí, kam se vrátilo městské infocentrum. Práce na přestavbě celého areálu však ještě pokračují. Například v jeho zadních částech dokončují řemeslníci společenské sály a do již hotových místností se stěhuje nábytek.

Rekonstrukce domu Chopin v Mariánských Lázních je téměř u konce. Už sem přesídlilo městské infocentrum. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Infocentrum je zpět v krásných nových prostorech na Hlavní třídě. Chtěli jsme se vrátit na původní místo do zahájení lázeňské sezony, a to se povedlo. Ale stěhování bylo hodně náročné,“ uvedla ředitelka infocentra Barbora Tintěrová s tím, že zaměstnancům dal nejvíc zabrat přesun techniky.

„Ono to není jen o tom přestěhovat věci, co jsou ve skříňkách nebo ve skladu, museli jsme přemístit například server, platební terminál nebo počítadlo zákazníků. Prostě všechny ty náležitosti, které jsou na první pohled skryté, ale vlastně na nich celá naše práce závisí. To bylo hodně složité,“ konstatovala ředitelka.

O dalším využití se bude debatovat

Ačkoli v domě stále ještě probíhají dokončovací práce, uklízí se a stěhuje nábytek, část budovy, kde sídlí infocentrum, je již plně v provozu a k dispozici klientům. „Někdy v létě bychom mohli mít komplet hotovo. Určitě se poté najde příležitost představit opravený Chopin veřejnosti. Při ní ukážeme, jak by dům mohl fungovat a k čemu všemu by mohl sloužit,“ doplnila Tintěrová.

O dalším využití domu se bude ještě diskutovat, jisté je, že v jeho části bude opět fungovat památník Fryderyka Chopina. Radnice rovněž plánuje mít v domě i zasedací místnost pro své komise či výbory a pro místní spolky. Chopinův dům bude po dokončení na svém nádvoří a malé scéně hostit nejrůznější akce, jako jsou výstavy, koncerty či divadelní představení pro děti i dospělé.

Objekt výrazně poškodila dřevomorka

Chopinův dům s číslem popisným 47 leží na mariánskolázeňské Hlavní třídě poblíž centrálního parku. Byl postaven v první etapě výstavby města mezi lety 1819 a 1820, od roku 1958 je památkově chráněn. Od roku 1960 je ve druhém patře domu umístěn památník Fryderyka Chopina, který v domě pobýval v roce 1836.

Na zásadní rekonstrukci čekal dům poměrně dlouhou dobu. Podle slov bývalého starosty Martina Kaliny byla nejvyšší patra prakticky neobyvatelná. Konstrukce domu navíc napadla dřevomorka.

zpět na článek