iDNES.cz

Čtvrtý pokus pro Stinga ve Slavkově, z Brna na něj vypraví speciální vlak

  10:40
Že se Sting chystá vystoupit v zámeckém parku ve Slavkově u Brna, se jeho fanoušci dozvěděli už v prosinci 2018. Dva dny před plánovaným červencovým termínem v následujícím roce však kvůli nemoci koncert zrušil, další dva pokusy v příštích letech pak zhatil covid.

Zpěvák Sting | foto: Live Nation

„Mám na prodej dvě vstupenky. ‚Bohužel‘ se nám mezitím narodilo dítě a s ním to nejde,“ nabízí na Facebooku své vstupenky Jana Kabourková. Jelikož si někteří ponechali lístky koupené na původní koncert v roce 2019, na sociálních sítích se rozjela velká burza, protože se jim nový termín nehodí. Někteří vtipkují, že na Stinga ve Slavkově už neskočí.

I přesto jsou fanoušci plni očekávání, že tuto neděli už to vyjde a sedmdesátiletý anglický hudebník a bývalý frontman skupiny The Police pohybující se na rozhraní několika žánrů konečně na jižní Moravu v rámci svého evropského turné dorazí.

Zahraje nejoblíbenější skladby

Má jít o dynamickou show My Songs se zaměřením na Stingovy nejoblíbenější skladby mapující kariéru sedmnáctinásobného držitele ceny Grammy.

„Dramaturgie je přizpůsobená prostředí parku, půjde o noblesní záležitost. Program jsme vytvořili pro cílovou skupinu, která má ráda Stinga, aby si ještě před ním užila i další kapely. Takže od 17 hodin vystoupí Lenka Nová & Petr Malásek band a poté Vojtěch Dyk s B-Side Bandem, kdy swingová muzika dokreslí atmosféru večera,“ přibližuje hudební promotér Aleš Hrbek, jenž koncert pořádá ve spolupráci s agenturou Live Nation CZ.

Zda bude mít Sting na jižní Moravě připravený i jiný program a zdrží se, neprozradil. „Vzhledem k tomu, že vystoupení ve Slavkově navazuje na další koncerty v rámci velkého turné, dodržují se přísná opatření, kam patří i izolace od fanoušků, aby se kvůli covidu neohrozila další vystoupení, protože nikdo už nechce nic odkládat,“ podotýká promotér.

Už předloni v září chtěl Sting přijet i do Brna na svůj muzikál Poslední loď, do nějž při psaní promítl své vzpomínky z dětství na těžce pracující muže v loděnicích v jeho rodném Newcastlu a jejž jako první česká scéna uvedlo Městské divadlo Brno. I z této návštěvy však nakonec kvůli covidu sešlo, protože zpěvák by po návratu do Británie musel do čtrnáctidenní karantény.

Do Brna aspoň poslal zdravici. „Jsem nesmírně hrdý, že hrajete mé představení a v češtině. Dnešní doba je zvláštní a tato hra je o společenství lidí ve velmi zvláštní době, takže to, co hrajete, je velmi skutečné. Přijedu za vámi hned, jak to bude možné,“ slíbil Sting.

Z Brna vyjede speciální vlak

Aby v dějišti nedělního vystoupení nenastal dopravní kolaps, apelují pořadatelé na účastníky, aby využili speciální vlak, který je odveze z Brna přímo do Slavkova, a to s nástupem v Králově Poli v 15.35 nebo Židenicích v 15.50.

„Podmínkou nákupu jízdenky, která je zpáteční, je vstupenka na koncert. Jízdenky jsou v prodeji na pokladnách Českých drah,“ sděluje za pořadatele Ondřej Pojzl.

Kdo se přece jen vydá do Slavkova autem, má několik možností. „Parkování za 50 korun bude možné v Křenovické ulici, dále v areálu za vlakovým nádražím a na parkovišti u firem Lohmann a Auto Bayer,“ vyjmenovává mluvčí města Veronika Slámová s tím, že kvůli kapacitě doporučuje využít raději vlak nebo autobus.

Přípravy na koncert ve spodní části zámeckého parku jsou v plném proudu už od začátku týdne.

Vytvořit stage trvá až pět dnů

„Je potřeba vybudovat stage s technikou, která je poměrně náročná a stavba trvá čtyři až pět dnů. Ve spolupráci s městem musíme vymyslet i logistiku, aby se nápor lidí bez problémů zvládl,“ líčí Hrbek, jenž se v showbyznysu pohybuje tři desítky let. Tak dlouho odkládaný koncert je však i pro něj raritou.

Stingovi obdivovatelé budou mít vyhráno, až se v neděli večer před půl devátou na pódiu skutečně objeví. Jak minulý týden zjistili fanoušci americké kapely Pearl Jam ve Vídni, koncert se může zrušit i těsně před začátkem.

Něco podobného se ostatně stalo i ve slavkovském parku, když v srpnu 2013 bouřka se silným deštěm zhatila vystoupení britské rockové skupiny Deep Purple. Předskokani ještě zahrát stihli, ale následný vítr a déšť koncert přerušily, takže Deep Purple zahráli 12 tisícům lidí o den později.

Stingovi fanoušci tak vedle hudebníkova zdraví musejí doufat rovněž v přízeň počasí.

Hudební smršť v rytmu samby i klasiky

Koncert Stinga není zdaleka jedinou hudební lahůdkou, která Brno a okolí v následujících týdnech čeká. Chystá se totiž pořádná festivalová smršť.

Pop Messe

Už v pátek a sobotu budou brněnské Lužánky patřit mezinárodnímu festivalu Pop Messe. Současný progresivní pop, elektronická i alternativní hudba v podání šedesáti vystupujících z celého světa zazní na třech venkovních pódiích přímo na stadionu a dvou tanečních stagích v sousední Zoner Bobyhall.

Mezi hlavní hvězdy patří Skepta, Bicep, Son Lux, Kae Tempest, Ride, Midi Lidi nebo Iva Bittová s kapelou Dunaj. „A spolu s inovátory z Prusa Lab připravujeme interaktivní instalaci, jejímž cílem je upozornit na problematiku úbytku vody. Pitnou vodu si tak návštěvníci ‚vyšlapou‘ na upraveném rotopedu,“ předesílá šéf produkce Ivan Bařina.

Brasil Fest

První srpnový víkend roztančí Brno v rytmu samby Brasil Fest, jenž se ponese v duchu oslav 200 let nezávislé Brazílie. Program zahájí páteční koncert brazilských mistrů klasické kytary Paola Bellinatiho s Cristinou Azumou v Červeném kostele, v sobotu vystoupí afro-brazilská hudebnice Luedji Luna. „Budou na svém evropském turné, je tedy velká pocta, že zavítají i k nám do Brna,“ říká dramaturg festivalu Jakub Škrha.

K Brasil Festu patří i karnevalový průvod, který se v sobotu v 15.30 vydá z Moravského náměstí na Zelný trh v čele s tanečnicí a vítězkou StarDance Veronikou Lálovou. Doplní ho i alegorické vozy.

Maraton hudby

Festivalovou štafetu pak převezme Maraton hudby, který se s desítkami koncertů uskuteční od 11. do 14. srpna na více než třiceti místech v historickém středu Brna. Ani letos nebudou chybět pouliční muzikanti v pokojících od Kateřiny Šedé rozestavěných po centru.

Hrady CZ

Hrady CZ se na hradě Veveří u Brněnské přehrady konají od 12. do 13. srpna a nebudou na nich chybět Tomáš Klus, David Koller, Mirai, Pokáč, Chinaski nebo Divokej Bill.

TrutnOFF BrnoON

Řadu zahraničních hostů přiveze od 18. do 21. srpna TrutnOFF BrnoON přestěhovaný před třemi lety z Trutnova do lesoparku bývalé vojenské střelnice v Pisárkách. Už dříve ohlášená jména Sisters of Mercy, Reef, The Subways, Aneta Langerová či Banjo Band Ivana Mládka doplní britsko-indičtí bubeníci The Dhol Foundation a potomek krále reggae Julian Marley.

Špilberk

Mezinárodní festival Špilberk v produkci brněnské filharmonie nabídne od 15. do 25. srpna kromě velkých symfonických děl i spojení s jinými žánry. Nádvoří hradu tak 17. srpna rozezní výběr hudby k filmům Hvězdné války, Čelisti, Harry Potter nebo Indiana Jones.

zpět na článek