Aplikace spojí dobrovolníky s potřebnými, univerzita ji uvolní pro celou ČR

  17:46
Stát a kraje mají zájem o aplikaci, která koordinuje dobrovolnickou pomoc. Vyvinuli ji na Masarykově univerzitě v Brně, testovat ji za nedlouho může Moravskoslezský kraj. Postupně se pak rozšíří po celé republice.

Aplikace MUNI pomáhá by se brzy mohla rozšířit do všech krajů v České republice. První na řadě je Moravskoslezský. | foto: Masarykova univerzita

Propojit dobrovolníky a ty, kteří pomoc potřebují, dokáže aplikace MUNI Pomáhá, kterou exkluzivně pro tyto účely vyvinuli na Masarykově univerzitě v Brně. 

„Během první vlny pandemie vyřídilo Dobrovolnické centrum Masarykovy univerzity dva a půl tisíce žádostí o pomoc, z toho kolem dvou tisíc z Jihomoravského kraje,” vypočítal vedoucí centra Jiří Uher. Kapacita automatického nástroje aplikace zvládne podle něj pokrýt potřebu i celé republiky. 

Tým Dobrovolnického centra Masarykovy univerzity proto nyní jedná s partnery z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického a Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou v Ostravě o budoucím využití aplikace v dalších krajích. 

Nabídl to přímo brněnský rektor Martin Bareš. Fungovat by mohla pod názvem Česko pomáhá. „Univerzita zájemcům umožní bezplatné užívání podlicence a je připravena pomoci i s implementací,“ vysvětlil Uher.  

Podle Robina Čumpelíka, který má na ministerstvu průmyslu a obchodu na starosti nasazování inovací v době koronavirové epidemie, by se aplikace mohla v blízké době rozšířit do Moravskoslezského kraje.

O aplikaci se mluvilo i na krizovém štábu

„Zájem ze strany státu a jednotlivých krajů je. Je tady velký potenciál v blízké době udělat rozšíření do Moravskoslezského kraje, kde probíhá jednání na úrovni spolupráce s Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava a hejtmanstvím,“ uvedl Čumpelík. 

Po otestování v Moravskoslezském kraji bude aplikace podle Čumpelíka nabídnuta i ostatním krajům. O nabídce Masarykovy univerzity se podle něj diskutovalo i na Ústředním krizovém štábu.

Aplikaci MUNI lze stáhnout v Google Play i App Store. Zájemci v ní najdou přehled poptávaných služeb a sami mohou jako dobrovolníci nabídnout své možnosti. Podle toho, co si dobrovolník zadá do profilu, mu přijde na mobil upozornění na žádost o pomoc, která odpovídá jeho zadání.

Pracovníci dobrovolnického centra díky aplikaci vědí, jaký je aktuální stav dobrovolníků. Zároveň s nimi mohou komunikovat napřímo bez nutné telefonické podpory. Dobrovolníci sami v aplikaci vidí, jaké jsou aktuální žádosti o pomoc. Dostávají pak také cílené instrukce a personifikované notifikace. Aplikaci nyní využívají nejen studenti a zaměstnanci Masarykovy univerzity, kteří tvoří asi dvě třetiny uživatelů, ale i široká veřejnost.

Autor: