iDNES.cz

Stavba horkovodu se zpozdila, teplo z Temelína začne proudit až letos

  9:48
Přesně před čtyřmi roky začaly u Jaderné elektrárny Temelín první práce na výkopu pro horkovod vedoucí do Českých Budějovic. Hotový měl být na konci roku 2020, projekt však kvůli insolvenci původního zhotovitele, společnosti Tenza, nabral téměř tříleté zpoždění. Dostavba se tak blíží ke konci až nyní.

Horkovod spojí Jadernou elektrárnu Temelín a České Budějovice. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Do dokončení potrubí se pustilo po novém výběrovém řízení konsorcium ELTE/ESB, které na hotové práce navázalo na začátku loňského února.

Společnost ESB ale krátce po ukončení řízení dostala od Krajského soudu v Praze zákaz účasti na veřejných zakázkách, a to kvůli manipulaci zakázek v oboře v Lánech. Podle vyjádření mluvčího elektrárny Marka Svitáka rozsudek nemohl dostavbu horkovodu nijak ohrozit.

„Aktuálně tak zbývá dokončit necelé dva kilometry z celkových 26. Vedle pokládky potrubí pokračují práce na obou visutých mostech a obou čerpacích stanicích. Ta u Hluboké je hotová stavebně i technologicky a momentálně pokračují dokončovací práce a příprava na zkoušky. Na druhé ze stanic u krajského města pracovníci nyní montují technologie,“ popisuje aktuální stav ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Přírodní biotop překlene unikátní visutý most s horkovodem z Temelína

Ke konci se blíží také stavebně nejnáročnější část celého projektu – dva visuté mosty, které mají dohromady přes 200 metrů. První z nich, jenž je v tuto chvíli již dokončený, vede přes přírodní biotop mezi rybníky Křivonoska a Pěnský nedaleko Hluboké nad Vltavou.

„V této lokalitě se už vše připravuje k pokládce potrubí. Téměř stejný most se nyní staví i poblíž železniční stanice Hluboká nad Vltavou. Oba úseky mají být hotové teď na jaře,“ doplňuje Zronek s tím, že základ mostů tvoří betonové pylony ve tvaru V spojené dvěma 113 metrů dlouhými lany. „Součástí konstrukce jsou i speciální větrolamy, které budou mosty chránit proti rozkmitání při silném větru,“ vysvětluje.

Přivede vodu o teplotě až 140 stupňů

Drobné zpoždění způsobila také revize již položeného potrubí po společnosti Tenza a následné opravy některých částí, například na systému detekce netěsnosti. Pokud už nyní nenastanou žádné problémy, ať už s technickým provedením horkovodu, nebo s jeho zhotovitelem, teplo by mělo začít proudit do krajského města už letos na začátku podzimu.

„Počítáme s tím, že první dodávky bychom měli dostat na přelomu září a října, bude to ale pouze v technologickém provozu, kdy budeme ještě ladit různé parametry dodávek. Od začátku příštího roku už by měl být horkovod v plném režimu a bude teplem zásobovat i domácnosti,“ přibližuje předseda dozorčí rady Teplárny České Budějovice Roman Kubíček.

Podle něj zpoždění dostavby horkovodu způsobilo problémy i samotné teplárně. Kvůli tříletému skluzu musela oproti původním předpokladům zajistit více emisních povolenek. „Ty bychom při včasné dostavbě řešit nemuseli. Naštěstí jsme povolenky nakupovali v dostatečném předstihu, kdy se prodávaly za podstatně nižší ceny, než jsou nyní na burze,“ připomíná Kubíček s tím, že tato opatření vedení zavedlo jako součást strategie pro zelené město.

Právě bezemisní dodávky tepla zmiňuje i Zronek, který odhaduje, že horkovod bude schopný pokrýt třetinu spotřeby tepla v krajském městě. „V zimě tak bude do Budějovic proudit voda o teplotě až 140 stupňů Celsia. Elektrárna by měla zásobovat zejména sídliště Šumava, Máj a Pražské předměstí. Přesnější termín prvních dodávek ale bude záviset na výsledku závěrečných zkoušek,“ upozorňuje.

S dostavbou potrubí se podle Kubíčka posílí celá městská teplárenská soustava, což lidé ocení zejména v souvislosti se zdražením plynu. „Všímáme si, že novostavby chtějí využívat centrálního vytápění, ale platí to i u starších domů, které se z plynu obracejí právě na tento způsob vytápění. Mohli bychom tak docílit toho, že v roce 2030 nebude třeba k tomuto účelu využívat uhlí,“ vysvětluje Kubíček.

Dobrou zprávou pro obyvatele Českých Budějovic je také to, že i přes problémy s dostavbou horkovodu se nemá cena tepla nijak navyšovat. Ke zdražení nicméně teplárna už dříve sáhnout musela, a to kvůli inflaci. „I tak bychom ale měli být druhé nejlevnější krajské město v republice, co se týče těchto cen,“ pochvaluje si Kubíček.

zpět na článek