iDNES.cz

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, tvrdí vedení nemocnice

  15:48,  aktualizováno  1. dubna 13:53
Prachatická nemocnice měla v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní péče a interny. Tým, který na těchto odděleních sloužil, se mohl nakazit od dvou pacientek, jež údajně lékařům zatajily kontakt s pozitivně testovanými lidmi. Testy zdravotníků nakonec koronavirus nepotvrdily.

Nemocnice Prachatice | foto: Marek Podhora, MAFRA

Příbuzní pacientek jakékoliv pochybení popírají. Podle nich byla nemocnice informována korektně.

„První pacientka ležela v nemocnici od čtvrtka do pondělí a fakt, že se setkala s pozitivně testovanou osobou, nám zatajila. Proto jsem musel ve chvíli, kdy jí v pondělí vyšel pozitivní test, poslat celý tým do domácí izolace a povolat do práce tým B,“ tvrdil v úterý 31. března ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.

Koronavirus v Česku

Testy personálu nemá podle něho smysl dělat hned, ale zhruba pátý den po kontaktu s pozitivně testovaným.

Ve středu 1. dubna měl každopádně Michal Čarvaš k dispozici výsledky prvních testů u zaměstnanců prachatické nemocnice, kteří ošetřovali pozitivně testovanou pacientku. Byly všechny negativní. V sobotu 4. dubna už bylo po všech testech jasné, že se u zdravotníků covid-19 nepotvrdil a mohli se po nařízené karanténě vrátit do práce.

Čarvaš nicméně odhadoval, že po této události porostou počty infikovaných pacientů v Prachaticích i v dalších dnech.

„V tuto chvíli máme v nemocnici ještě další pozitivní pacientku, která je od začátku v izolaci. Ta nám také zatajila styk s pozitivní osobou. Našemu personálu se podařilo zjistit, že obě nakažené ženy jsou kamarádky z jedné vesnice a v poslední době se navštěvovaly. Naštěstí s ní byla v kontaktu jen jedna sestra, která musí být také v karanténě, počet sester mimo službu se nám tak zvýšil na 32,“ řekl v úterý šéf prachatické nemocnice.

Čarvaš je rozhořčený přístupem nezodpovědných pacientů, kteří v současné vypjaté situaci zcela zbytečně oslabují zdravotnické týmy.

„Apelujeme na lidi, ať se nestydí a kontakty s infikovanými nám hlásí, protože tím chrání sebe i ostatní. To, že jsme o ničem nevěděli, způsobilo zbytečné komplikace. V konečném důsledku to může být velký průšvih,“ dodal Čarvaš s tím, že zdravotníci prachatické nemocnice jsou na obě pacientky oprávněně naštvaní a nemoc se kvůli nim může šířit nejen mezi zdravotníky a záchranáři, ale i dalšími dosud zdravými lidmi.

Rodina první pacientky však vylučuje, že by došlo k záměrnému zamlčení skutečnosti o nákaze covid-19 a proti tvrzení ředitele prachatické nemocnice se ohradila. Nemocnici údajně informovala o podezřelém kontaktu bezodkladně telefonicky. K němu mělo navíc dojít již delší dobu před hospitalizací dotčené pacientky, byl údajně konzultován s hygieniky a nebyl z jejich strany vyhodnocen jako rizikový.

Autor:
zpět na článek